Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Německo potvrdilo omezení pracovního trhu

Svět

  14:36
BERLÍN - To, co předesílal německý ministr práce již v lednu, dnes dostalo jasné kontury. Restrikce pro osm z deseti nových členů EU potrvají až do roku 2009. Potom se uvidí.

Pracovníci - ilustrační foto. foto: Alexandra MlejnkováČTK

Německo podle očekávání prodlouží o další tři roky ochranu svého pracovního trhu proti přístupu pracovních sil z osmi nových členských zemí Evropské unie. Rozhodla dnes o tom na svém zasedání v Berlíně německá vláda.

Rozhodnutí se týká i českých občanů, výjimku z deseti nových členů EU dostaly jen Malta a Kypr. Avšak ani jejich občané nesmějí v Německu pracovat ve stavebnictví, úklidu a dekoratérství, ostatní obory jsou pro ně volné.

Omezení má zabránit nekontrolovatelnému přílivu pracovních sil ze zemí s nízkými mzdami, jako Česko a Polsko, píše agentura DPA. Pravděpodobnost prodloužení ochrany německého pracovního trhu naznačil již v lednu německý ministr práce Franz Müntefering.

"Ochranná opatření budou prodloužena o další tři roky. Německo to určitě udělá a myslím, že Rakousko rovněž. Pak uvidíme, zda bude nutné toto přechodné období prodloužit ještě o další dva roky," prohlásil tehdy v rakouském Villachu.

Dnes Müntefering zdůraznil, že bez takového opatření by Německo mělo ještě více nezaměstnaných a lidé by museli počítat s ještě větším tlakem na snižování mezd.

V únoru měla Spolková republika pět milionů nezaměstnaných, v příhraničí s Českem a Polskem je míra nezaměstnanosti mnohem vyšší než ve vnitrozemí. Postiženy jsou zejména nekvalifikované a málo kvalifikované pracovní síly.

Müntefering však upozornil, že opatření neznamená úplné "utěsnění" pracovního trhu od východu, protože přes 360.000 lidí z nových zemí EU má pro Německo pracovní povolení a s obdobným množstvím se počítá i nadále.

Německá vláda dnešním rozhodnutím nevyhověla požadavku Evropské komise, která v únoru vyzvala staré členské země, aby již "neprodlužovaly omezující přechodná ustanovení" vůči novým členům.

Celkem svůj trh práce otevírá pro nováčky šest starých členských zemí - Británie, Irsko, Švédsko, Finsko, Portugalsko a Španělsko. Prvé tři omezení nezavedly vůbec, další tři jmenované uvolňují trh od 1. května. Vstupní dohody stanovují platnost omezujících přechodných ustanovení nanejvýš do 1. května 2011.

Autoři: ,