Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německo potvrdilo smrtelný virus

Svět

  10:47
BERLÍN - Testy, které provedl Institut veterinární medicíny v Německu potvrdily přítomnost smrtelného viru H5N1. Uvedla to agentura AFP. Vzorky ještě posuzuje laboratoř ve Velké Británii.

Ptačí chřipka

Institut Roberta Kocha v Berlíně, nejvýznamnější německé epidemiologické pracoviště, považuje výskyt ptačí chřipky na území Německa za potvrzený. Oznámil to dnes ráno v německé televizi ředitel institutu Reinhard Kurth. EK i další evropské země přijímají v této souvislosti nová opatření, která mají zabránit šíření nákazy.

"Musíme počítat s tím, že podezření se potvrdí. Jako odborníci o tom již nepochybujeme. Ptačí chřipka se definitivně dostala i do Německa," řekl Kurth v rozhovoru pro stanici ZDF. Současně však varoval před přehnanými reakcemi. "V prvé řadě je třeba zachovat klid a nepodlehnout panice. K tomu není žádný důvod," zdůraznil.

Německé ministerstvo zemědělství v úterý večer oznámilo, že na severoněmeckém ostrově Rujana byly nalezeny čtyři mrtvé labutě a předběžný test u dvou z nich prokázal podezření na vir H5N1, který je nebezpečný i pro člověka.

Evropa přijímá opatření
Výskyt viru u uhynulých divokých labutí na Rujaně podle Evropské komise znamená, že německé úřady nyní uplatní stejná ochranná opatření jako jiné dotčené státy, aby tak předešly šíření viru na chovy drůbeže. Preventivní opatření zahrnují vytvoření ochranné zóny v okruhu tří kilometrů od místa nálezu uhynulých labutí a další sledované zóny v okruhu deseti
kilometrů.

Uvnitř zóny musí být drůbež zavřena pod střechou, její přeprava je zakázána s výjimkou přímé cesty na jatka, stejně jako vyvážení drůbežího masa. V obou zónách se posilují preventivní bezpečnostní opatření, kupříkladu platí zákaz lovu divokého ptactva.

Situací s ptačí chřipkou se budou dnes a zítra zabývat experti ze stálého veterinárního výboru EU. Na výskyt ptačí chřipky na severu Německa okamžitě reagovaly úřady v nedaleké Skandinávii. Ministerstva zdravotnictví ve Švédsku a Norsku zakázala s okamžitou platností chov drůbeže pod širým nebem. Obdobné naléhavé doporučení (fakticky se rovná zákazu, který ale z právního hlediska nelze přímo vyhlásit) vydalo i dánské ministerstvo.
Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...