„Členové tohoto sdružení vybudovali v naší zemi ‚protistát‘ a vytvořili struktury zaměřené na hospodářskou kriminalitu,“ uvedl Dobrindt. Podle něj zasadila zákazem a raziemi německá policie této scéně „významnou ránu“. Na tiskové konferenci ministr dodal, že takzvané Království Německo nebylo v žádném případě jen spolkem „neškodných nostalgiků“, ale jednalo se o zločineckou strukturu. Úřady zahájily vyšetřování pro podezření ze zločinného spolčení.
Volně organizované extremistické hnutí takzvaných říšských občanů trvá na pokračování Německé říše na základě ústavy z roku 1871 a odmítá uznat existenci spolkové republiky a pravomoci jejích úřadů. Jeho příznivci se sdružují v různých spolcích, z nichž Království Německo bylo podle Dobrindta dosud největším. Podle Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), který v Německu zastává funkci civilní kontrarozvědky, se k takzvaným říšským občanům v Německu hlásí zhruba 25 000 lidí.
Účel a činnost spolku byly podle ministra namířeny proti ústavnímu pořádku. Zhruba osm stovek policistů při raziích, které začaly brzy ráno v sedmi ze šestnácti německých spolkových zemí, prohledalo byty a další nemovitosti hlavních představitelů spolku. Čtyři muže ve věku od 37 do 59 let zadrželi. Je mezi nimi i „nejvyšší suverén“, samozvaný „Král Německa“ Peter Fitzek, který byl už v minulosti několikrát trestán. Policie zasahovala také ve Švýcarsku, kde se zdržoval jeden z podezřelých.
Zakladatel skupiny Fitzek je nyní ve vyšetřovací vazbě, potvrdila mluvčí spolkového státního zastupitelství. Vazbu na něj a další dva zadržené uvalil vyšetřovací soudce spolkového soudního dvora. Čtvrtý obviněný má být před soudce v Karlsruhe předveden ve středu, uvedla DPA.
Vyšetřování vůdců skupiny povede spolkové státní zastupitelství, kterému jsou v Německu svěřovány nejzávažnější trestné činy včetně terorismu. Podle mluvčí úřadu je to kvůli „mimořádnému významu“ tohoto případu.
Spolek Království Německo vznikl v roce 2012 a před zákazem měl kolem šesti tisíc příznivců. Spolek šířil podle ministerstva mimo jiné antisemitské a satanistické konspirační teorie o Německu i jiných zemích. Požadoval také revizi německých hranic.
Německo už v minulosti zakázalo několik spolků, v nichž se sdružovali takzvaní říšští občané. K hnutí se hlásila mimo jiné pětice lidí, která byla letos v březnu odsouzena kvůli plánování převratu a přípravě únosu někdejšího ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha.
Vyšetřování tohoto případu přivedlo policii na stopu i další skupiny, která plánovala v Německu násilný převrat. Jednalo se o lidi kolem příslušníka německého šlechtického rodu Heinricha XIII. Prinze Reusse. Proti těmto lidem policie zakročila v roce 2022. V několika větvích se kauzou plánovaného puče německé soudy stále zabývají.