Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo se začne vracet do normálu, otevře část obchodů. Merkelová naléhavě doporučuje nosit roušky

Vylidněné okolí Braniborské brány v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vylidněné okolí Braniborské brány v Berlíně. | foto: Markus SchreiberČTK

Berlín Německo se v souvislosti s koronavirem začne pomalu vracet do normálu. Od pondělí mohou v celé zemi znovu otevřít obchody s plochou menší než 800 metrů čtverečních a také všechny prodejny aut, kol či knih. Plán, na němž se ve středu dohodla kancléřka Angela Merkelová s ministerskými předsedy spolkových zemí, počítá i s postupným otevíráním škol od 4. května.

Restaurace mají nadále zůstat uzavřené. Lidem nově politici „naléhavě“ doporučují nošení roušek, zejména v hromadné dopravě a maloobchodech. Povinné ale nebudou.

Na tiskové konferenci v Berlíně Merkelová vyjádřila přesvědčení, že Německo v boji proti nákaze dosáhlo „meziúspěchu“, který je ale křehký, a je proto nutné nadále dodržovat přijatá nařízení. Více veřejného života je podle ní možné připouštět v malých krocích.

Zůstaň doma, nabádá Berlíňany nápis na náměstí Alexanderplatz.
Liduprázdná Braniborská brána v centru německého hlavního města Berlína v pravé...

Postupné uvolňování opatření proti epidemii se i proto netýká nařízení o minimálním odstupu či maximálním počtu dvou lidí, kteří se mohou setkávat na veřejných místech. To bude platit nejméně do 3. května. Občané by se také měli nadále vzdát soukromých cest a návštěv příbuzných.

Do 4. května budou podle ministerstva vnitra prodlouženy kontroly na hranicích s Rakouskem, Francií, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem. Hraniční přechody s Českem a trojicí dalších sousedních zemí SRN nekontroluje, také v těchto pohraničních regionech jsou ale nyní četnější hlídky.

Otevření části obchodů je podmíněno dodržením hygienických nařízení a odstupů mezi zákazníky. Od 4. května se za zpřísněných podmínek budou moci otevřít i kadeřnictví. Hotely naproti tomu musí počítat s tím, že zůstanou i nadále uzavřeny turistům. Zatím se neotevřou ani restaurace, kavárny, bary, divadla nebo kina. Zakázaná budou i v příštích týdnech také náboženská shromáždění. Velké akce nebudou povoleny dříve než 31. srpna.

Do škol se mají žáci vracet od 4. května, a to nejprve ti, kteří jsou v posledních ročnících. Zástupci spolkových zemí mají také do 29. dubna vymyslet, za jakých hygienických a ochranných opatření bude možné obnovit výuku v celé šíři. Školky zatím zůstávají uzavřené.

Znovu chce Merkelová se zemskými premiéry opatření posoudit 30. dubna, kdy by mělo být jasné, jaký měla dopad na vývoj epidemie. Zatím podle ní vláda nemá dostatek prostoru na širší opatření. Kdyby se počet lidí, které jeden infikovaný v průměru nakazí, zvýšil ze současného zhruba jednoho na 1,2, bylo by podle kancléřky už v červenci německé zdravotnictví na hranici svých kapacit.

V Německu se dosud infikovalo přes 127 500 lidí, více než 3200 jich zemřelo.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!