Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Němci svolali záchodový summit. Děti se na školních WC bojí, radši méně pijí

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Nejen nedostatek učitelů a úroveň výuky trápí německé školství, problémem je i hygiena na školních záchodcích. Ty se na některých školách stávají místem hrůzy, jak ukazuje studie Německé toaletní organizace. Podle průzkumu na berlínských školách se dvě třetiny školáků zdráhají chodit na WC a takřka každý druhý žák už někdy raději méně jedl a pil, aby na školní toaletu vůbec nemusel. Stav je natolik vážný, že se mu poprvé věnovala celoněmecká konference.
  12:43

„Mnozí jsou překvapeni, když si uvědomí, že školní záchody jsou tím prvním místem naší společnosti, kde se děti a mládež bez dozoru dospělých setkávají s veřejným majetkem. Toto místo tak má ve skutečnosti velkou pedagogickou hodnotu,“ řekl Thilo Panzerbieter, který Německou toaletní organizaci (GTO) vede. Poznamenal, že řešení palčivé otázky školních WC není zdaleka jednoduché.

Podle Panzerbietera vedení škol, školníci a učitelé běžně trestají kvůli zaneřáděným toaletám žáky a studenty. „Velká část školáků je ale sama obětí svých spolužáků a přeje si čisté záchody a více podpory od dospělých,“ vysvětlil.

Poznamenal, že do hry o záchody vstupují i rodiče, kteří si stěžují na nedostatečné investice a liknavou údržbu. Panzerbieter k tomu uvedl, že odpovědnost musí nést společně všichni.

To také bylo tento týden tématem záchodového summitu, jak se první celoněmecké jednání nazývalo. Setkání, které hostil Berlín, uspořádaly GTO, Spolková žákovská konference (BSK) a Spolková rodičovská rada (BER). Účastníci debatovali mimo jiné o často chybějících hygienických prostředcích včetně toaletního papíru, nijak výjimečném vandalismu, zápachu nebo o nedostatečném soukromí.

Bitky s toaletním papírem, ucpané mísy

Své o potížích s toaletami ví i desetiletá Češka Karolína, která navštěvuje berlínskou základní školu Moabiter Grundschule. Za běžný nešvar označila to, že některé děti na školních toaletách mezi sebou svádí bitvy, kdy municí je namočený toaletní papír. Výsledkem jsou papírové hrudky nalepené na zdech a zrcadlech. Výjimkou nejsou ani záměrně ucpané záchodové mísy.

O vandalismu a jak mu předcházet v moabitské základní škole pravidelně jedná i školní parlament, jeho zástupci pak mají společně s učiteli za úkol ostatní žáky ve svých třídách nabádat k tomu, aby se chovali lépe. Problém se ale netýká jen čistoty, jak řekla Karolína.

„Některé děti se na záchodě bojí, protože světlo se rychle vypíná,“ řekla. Škola se vedle úpravy časových intervalů světel chystá na záchodech zpříjemnit atmosféru rozmístěním rostlin v květináčích a také instalací automatických dávkovačů vůně.

„Problém školních toalet je opomíjený a často je až úplně vzadu,“ řekla v rozhovoru s regionální veřejnoprávní rozhlasovou stanicí Radio Eins Svenja Ksollová z GTO. Poznamenala, že GTO se už přes 15 let snaží na toto téma upozornit.

Velkou potíží je podle Ksollové to, že se mnozí žáci toaletám vyhýbají. „Zjistili jsme, že školáci méně pijí a jedí, aby nemuseli chodit na záchod. To má samozřejmě zdravotní následky. Mluvíme o bolestech břicha, zácpách, infekcích močových cest,“ řekla. Odkázala tak na loňskou studii o stavu berlínských školních záchodků. Průzkum GTO uskutečnila spolu s univerzitní klinikou v Bonnu.

Ksollová zmínila i problémy, kterým čelí menstruující dívky. „Když se žačky třeba ve 12 či 13 letech poprvé s menstruací setkají, nemají k tomu na školních WC zázemí. Chybí odpadkové koše, nelze bezpečně zamknout dveře, ve zdech jsou díry. To vše způsobuje skutečně složité situace,“ řekla.

Záchodový summit se zaměřil nejen na toaletní hrůzy, ale také na způsoby, jak z WC udělat přitažlivé místo, kam by děti nechodily s odporem. Ocenění v hodnotě přes 50 000 eur (přes 1,2 milionu Kč) si z Berlína odvezlo několik škol, které se zapojením žáků záchody přeměnily na oázy pohody. Děti podle Ksollové v soutěži, do které se zapojilo 135 škol, přišly s propracovanými návrhy, jak prostředí zlepšit a jak čistotu ve spolupráci se žáky účinně kontrolovat a udržovat.

Na vítězných školách se tak žáci na toaletách mohou setkat třeba s diskotékovými koulemi, hudbou z rádií, stropy pokrytými hvězdami, obrázky na stěnách či květinovou výzdobou. „O to vše se stará mnoho školáků, aby z toalet měli příjemné místo,“ dodala Ksollová.

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...