Německo původně chtělo stárnoucí Tornada, která jsou nyní provozována s vysokými nároky na údržbu, nahradit stíhačkami F-18 od americké společnosti Boeing. Po ruském útoku na Ukrajinu se ale do médií dostaly informace, že místo starších F-18 zakoupí Německo moderní stroje páté generace F-35 od americké firmy Lockheed Martin.
Letouny F-35 je obtížné zachytit na radaru a mohou také nést jaderné bomby, což Německo požaduje. Berlín sice nevlastní jaderné zbraně, ale v rámci závazků Severoatlantické aliance slíbil udržovat letouny, které tyto zbraně mohou nést.
Eurofightery pak chce Německo podle DPA využít k radioelektronickému boji, tedy k rušení a likvidaci nepřátelské vzdušné obrany.
Strojů Tornado má nyní k nasazení německé letectvo 85 kusů a Eurofighterů, které jsou páteří vzdušných sil, pak 140 kusů.
Německo začalo zbrojit
Ruská invaze na Ukrajinu přinutila Německo k historickému obratu na poli bezpečnosti a tlačí ho i k revizi energetické politiky. Německo také kvůli ruskému útoku na Ukrajinu výrazně navýší investice do své armády, které přesáhnou dvě procenta výkonu ekonomiky. Koncem února to na mimořádném zasedání německého Spolkového sněmu oznámil kancléř Olaf Scholz.
Kancléř uvedl, že německá armáda dostane dodatečných 100 miliard eur (2,5 bilionu korun). „Je to pro naši vlastní bezpečnost,“ dodal o chystaném posílení obrany.
Loni mělo ministerstvo obrany k dispozici 46,9 miliardy eu. Teď se mají výdaje na zbrojení zhruba ztrojnásobit a přesáhnout dvě procenta hrubého domácího produktu.
Scholz rovněž ujistil východní členy NATO, že Německo dostojí svým závazkům k jejich obraně. Slíbil, že v posilování obrany východního křídla aliance bude Německo pokračovat, mimo jiné v účasti na protiletecké obraně.