Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo uvolňuje další část opatření proti koronaviru. Otevírá muzea a zoo

Německá policie hlídkuje v ulicích Mnichova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie hlídkuje v ulicích Mnichova. | foto: ČTK/AP

BERLÍN Německo uvolňuje další část opatření přijatých v boji proti koronaviru. Nově mohou své brány otevřít muzea, zoologické zahrady nebo dětská hřiště. Možné budou opět také bohoslužby. Po jednání s premiéry spolkových zemí to ve čtvrtek na tiskové konferenci v Berlíně oznámila kancléřka Angela Merkelová.

O možném výraznějším uvolnění nynějších omezení budou politici rozhodovat 6. května. Na uvažování o letních cestách do zahraničí je podle Merkelové zatím příliš brzy.

„Jsou to těžká rozhodnutí, těžké zvažování. Není to nic automatického, stále musíme sledovat celkovou situaci,“ uvedla šéfka vlády, která je zastánkyní spíše pomalejšího uvolňování. Poznamenala také, že je třeba udělat vše pro to, aby šlo Německo krok za krokem dopředu, a nevrátilo se znovu do horší fáze epidemie.

Otevření muzeí, galerií, botanických zahrad či památníků bude podmíněno dodržováním hygienických opatření a dostatečných odstupů mezi návštěvníky. Podobná pravidla budou platit i v kostelech a dalších modlitebnách. V případě dětských hřišť bude na rodičích, aby děti dodržovaly pravidla a vyhnuly se přeplněným hřištím.

V některých spolkových zemích už část úlev platí. Například v metropoli Berlíně jsou otevřené zoologické zahrady i dětská hřiště. Silnou autonomii spolkových zemí ve čtvrtek ukázalo i rozhodnutí nejlidnatějšího Severního Porýní-Vestfálska, které jako první od 11. května otevře základní školy. Každý ročník má jít do školy zatím jen jednou v týdnu.

Na uvolnění hlavních opatření omezujících volný pohyb se čtvrtek podle očekávání Merkelová se zemskými politiky nedohodla. Nejméně do 10. května se tak prodlužuje opatření, že se na veřejných místech nesmějí scházet více než dva lidé, kteří nejsou členy jedné domácnosti.

Hotely a restaurace stále zavřeny

Zavřeny nadále zůstanou restaurace a další gastronomické podniky, turistům bude zapovězeno ubytování v hotelech. Nejméně do konce srpna nebude možné pořádat žádné velké sportovní nebo umělecké akce a festivaly. K možnému pokračování fotbalové bundesligy bez diváků se ve čtvrtek politici ve svém usnesení nevyjádřili. Mají tak učinit 6. května.

O tom, v jakém časovém horizontu by se mohly otevírat restaurace, hotely i další uzavřená zařízení, mají podle kancléřky nyní jednat příslušní spolkoví a zemští ministři. Jejich podklady by se pak Merkelová a premiéři spolkových zemí měli zabývat na jednání, které přijde po 6. květnu. Jeho přesný termín zatím nebyl stanoven.

Merkelová, kterou ve čtvrtek bavorský premiér Markus Söder označil za „mezinárodní hlas rozumu“, ve čtvrtek také vyjádřila přesvědčení, je příliš brzy na to mluvit o možných cestách do zahraničí během letních prázdnin. S ministerskými předsedy spolkových zemí ve čtvrtek téma neřešila.

Zpřísněná opatření ve spolkové republice platí od 23. března. Prodloužena byla nejprve do 19. dubna a posléze do 3. května. Zároveň ale v polovině tohoto měsíce němečtí politici rozhodli o tom, že od 20. dubna je v celé zemi možné znovu otevírat obchody s plochou menší než 800 metrů čtverečních a také všechny prodejny aut, kol či knih.

Dvě východoněmecké spolkové země, Durynsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko, ve čtvrtek ale oznámily, že chtějí povolit otevření všech obchodů bez omezení plochy. Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovýchodě Německa tak chce učinit už od soboty a Durynsko od pondělí.

Durynsko ve čtvrtek navíc oznámilo, že od pondělí tu bude možné provozovat individuální sporty pod širým nebem. Jako příklady uvedl zemský ministerský předseda Bodo Ramelow veslování, plachtění, tenis, lehkou atletiku, jízdu na koni a ty druhy sportů, při kterých lidé nepřicházejí do příliš blízkého kontaktu. Sasko zase oznámilo, že od pondělí se tu bude moci shromažďovat až 50 lidí, přičemž dosud to bylo s povolením nejvýš 15.

Kancléřka Merkelová i velká část Němců je spíše konzervativní, pokud jde o uvolňování opatření. Podle průzkumu institutu YouGov má 49 procent dotázaných pocit, že uvolňování jde příliš rychle, a jen 15 procent jich je opačného názoru. Spokojeno s dosavadním tempem je 28 procent občanů.

V Německu se dosud koronavirem infikovalo skoro 160 000 lidí, více než 6280 jich zemřelo.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!