Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německo vědělo o úkrytu esesáka Eichmanna dlouho před Izraelci

Svět

  22:07
BERLÍN - Předchůdkyně dnešní Spolkové zpravodajské služby (BND) věděla o osm let dříve než Izraelci, že se nacistický zločinec Adolf Eichmann, jeden z hlavních "architektů holokaustu", ukrývá po válce v Argentině.

Eichmann u soudu v Izraeli

Napsal to německý deník Bild s odvoláním na dokumenty, které podle nařízení německého soudu musela BND zveřejnit. Podle agentury AP nyní středisko Simona Wiesenthala požaduje zveřejnění všech archivních informací německé rozvědky o nacistech O Eichmannovi se po válce soudilo, že utekl do Egypta nebo do Sýrie.

Gehlenova organizace, tehdejší německá tajná služba, ale už v roce 1952 věděla, že se skrýval v Jižní Americe. "Standartenführer Eichmann se nenachází v Egyptě, ale zdržuje se pod falešným jménem Clemens v Argentině.

Adresu E. zná šéfredaktor německých novin v Argentině Der Weg," stojí podle Bildu na archivním kartotéčním lístku, který list získal od německé rozvědky.

Její předchůdkyně ale tehdy proti jednomu z hlavních organizátorů takzvaného konečného řešení židovské otázky, v jehož rámci nacisté během druhé světové války zavraždili na šest milionů Židů, nic nepodnikla. Až v roce 1958 předal podle Bildu tuto informaci americkým agentům. Později se potvrdilo, že se Eichmann od roku 1950 ukrýval v Buenos Aires pod jménem Ricardo Klement. Tajně tam nechal z Rakouska dopravit i svou rodinu.

"Tento kartotéční lístek je skutečná senzace. To, že západoněmecká tajná služba věděla osm let před Eichmannovým zatčením o jeho úkrytu, nebylo dosud známo," komentovala zjištění německého deníku historička Bettina Stangnethová, která o Eichmannovi připravuje novou knihu.

Dokument s razítkem argentinského generálního konzula, s jehož pomocí Adolf Eichmann (1906-1962) uprchl v roce 1950 do Argentiny, vystavil Červený kříž v italském Janově.

Deník Die Welt ale vyvrací, že by tehdejší západoněmecké úřady Eichmanna kryly. Podle něj neměl na počátku 50. let o jeho dopadení nikdo zájem.

Dokonce prý ani židovský stát. Odvolává se přitom na vyjádření známého "lovce nacistů" Simona Wiesenthala. "Izraelci nemají o Eichmanna žádný zájem, musejí se soustředit na boj o přežití proti Arabům. Ani Američané už nemají o Eichmanna zájem, ti se musejí soustředit na studenou válku proti Sovětskému svazu," konstatoval tehdy podle Die Welt Wiesenthal, který měl podle deníku poznatky o Eichmannově pobytu v Argentině od roku 1953. Tam také Eichmana později Izraelci vypátrali a nechali ho unést do židovského státu, kde byl o dva roky později po procesu popraven.

Středisko Simona Wiesenthala dnes vyzvalo BND, aby zveřejnila všechny své složky o nacistických válečných zločincích. "Složky by mohly významně přispět k historickému bádání o oné době," řekl podle agentury AP představitel střediska Efraim Zuroff.

Podle něj se Německo opravdu snaží dostat nacistické zločince před soud, ale nynější zjištění o Eichmannovi prokazují "naprostou lhostejnost německých orgánů oné doby" (v 50. letech) k dané problematice.

Bild dosud tajné dokumenty BND získal na základě své stížnosti ke Spolkovému správnímu soudu v Lipsku. Německá rozvědka je odmítala zveřejnit, neboť by to podle ní mohlo ohrozit práci jejích informátorů a narušit vztahy s jistou zahraniční zpravodajskou službou, která poskytla část informací. Se stejnou stížností se na německou justici obrátila i argentinská novinářka Gabriele Weberová. Lipský soud dal loni v dubnu žalobcům za pravdu a nařídil vládě složky odtajnit. Podle Bildu obsahují několik tisíc stránek o Eichmannovi, zachycených na mikrofilm. Většina originálních dokumentů byla podle listu zničena.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat