Takzvanou velkou koalici konzervativců a sociálních demokratů by si podle průzkumu po volbách přálo 43 procent německých voličů. Na druhém místě se umístila koalice CDU/CSU a Zelených s 33 procenty. Vládní spolupráci konzervativní unie CDU/CSU, kterou vede do voleb předseda křesťanských demokratů (CDU) Friedrich Merz, a Alternativy pro Německo (AfD) by si přálo 17 procent lidí.
Povolební spolupráci s AfD Merz, který se podle průzkumů stane příštím německým kancléřem, ovšem kategoricky vylučuje. Koalici se Zelenými zase odmítá předseda Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorský premiér Markus Söder. Velká koalice Německu vládla naposledy v letech 2013 až 2021 pod vedením kancléřky Angely Merkelové. CDU/CSU a SPD tehdy byly největšími parlamentními stranami.
V současnosti přitom není jasné, zda bude CDU/CSU vůbec schopna sestavit většinovou koalici jen s jednou další stranou – ať už by to byli sociální demokraté, nebo Zelení. Podle průzkumu agentury INSA by byla po volbách možná jen takzvaná keňská koalice, tedy vládní spolupráce CDU/CSU, SPD a strany Zelených.
Německé spolkové volby 2025 |
V Německu se tradičně vládním koalicím přiřazují názvy podle barev, které mají jednotliví členové v logu. V tomto případě je to černá, červená a zelená, tedy barvy keňské vlajky. Na celostátní úrovni taková koalice zatím nevládla, ve spolkových zemích ale už tyto tři strany ve vládě spolupracovaly, do loňského roku například v Sasku či Braniborsku.
Podle sondáže INSA by nyní CDU/CSU volby vyhrála s 30 procenty hlasů, sociální demokraté by skončili až třetí s 15,5 procenta, Zelení by dostali 13 procent a umístili se čtvrtí. Druhou nejsilnější formací ve Spolkovém sněmu se stane podle průzkumu AfD s 22 procenty. Pětiprocentní hranici by nyní překonaly také Levice a Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW), svobodní demokraté (FDP), kteří do loňského listopadu byli téměř tři roky součástí vlády, by naopak zůstali před branami parlamentu.