Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německo vydalo do Rakouska údajného autora videa z kauzy Ibiza, která před dvěma lety otřásla vládou

Svět

  21:23
VÍDEŇ - Německo v úterý vydalo do Rakouska údajného autora videa, které rozpoutalo aféru kolem bývalého předsedy rakouských Svobodných Heinze-Christiana Stracheho. Mluvčí vídeňského státního zastupitelství agentuře DPA řekla, že bude podán návrh na vzetí muže do vazby. O vydání Juliana H. jako první informoval rakouský deník Österreich.

Heinz-Christian Strache (vpravo) na videu, které způsobilo jeho pád. foto: YouTubeReprofoto

Rakouská justice vyšetřuje Juliana H. kvůli podezření z vydírání a obchodu s drogami. Nyní 40letý muž byl hledán na základě evropského zatykače, než byl v prosinci zadržen v Berlíně. V pondělí podle DPA ústavní soud v Karlsruhe zamítl jeho žádost o zastavení vydávacího řízení.

Heinz-Christian Strache (vpravo) na videu, které zapříčinilo jeho pád.
Heinz-Christian Strache (v popředí) na videu. Fingované dceři ruského oligarchy...

Julian H. konkrétně čelí obvinění z nezákonného pořízení zvukové a obrazové nahrávky Stracheho na španělském ostrově Ibiza a rovněž z obchodu s téměř třemi kilogramy kokainu.

Aféru Ibiza předloni v květnu odstartovalo zpravodajství německého magazínu Der Spiegel a německých novin Süddeutsche Zeitung. Ty se dostaly k několikahodinové videonahrávce z roku 2017 z Ibizy, na níž Strache otevřeně hovoří o korupčním jednání. Zmiňuje například nelegální financování strany a nabízí údajné příbuzné ruského oligarchy zajištění státních zakázek výměnou za protislužby. Na videu se objevil také pozdější šéf parlamentní frakce Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Johann Gudenus.

Soukromý detektiv Julian H. působící v Mnichově na nahrávce vystupuje jako doprovod údajné příbuzné ruského oligarchy a zprostředkovává dohodu mezi ní a Gudenusem.

Julian H. v lednu řekl Spiegelu a Süddeutsche Zeitung, že video bylo pokusem usvědčit Stracheho z korupce a zpronevěry. Nedostal prý za něj žádné peníze.

Aféra otřásla alpskou zemí a v květnu 2019 vedla k pádu koaliční vlády lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze se Svobodnými. Kauza výrazně přispěla k propadu Svobodných v předčasných volbách v září 2019. FPÖ v nich získala přes 16 procent, což bylo o bezmála deset procentních bodů méně než v roce 2017. Novou vládu sestavili Kurzovi lidovci se Zelenými.

Autor: