Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo postaví 120 kilometrů dlouhý plot na hranici s Polskem. Má zabránit šíření moru prasat

Divočáci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divočáci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN/VARŠAVA Německá spolková země Braniborsko postaví elektrický plot na hranici s Polskem. Bude 120 kilometrů dlouhý a má zabránit přebíhání divokých prasat, které mohou být nakaženi africkým morem. Podobný plot už stojí na hranicích mezi Německem a Dánskem.

Podle braniborského ministra zdravotnictví musí být nastolena veškerá opatření, aby se šíření afrického moru prasat (AMP) z Polska zabránilo. Dočasný plot je prý primárním řešením.

Zatím se infikovaná divoká prasata v Německu neobjevila. Místní farmáři a chovatelé se však obávají možné nákazy jejich domestikovaných zvířat. Mrtvola nakaženého kance totiž byla nalezena pouhých 42 kilometrů od hranic, informuje server rmx.news.

Virus se šíří i v infikovaném mase

Neměčtí státníci proto zavádějí speciální opatření. Kdo nově oznámí nález mrtvého divočáka, bude odměněn částkou 50 eur (asi 1 300 korun). V okruhu tří kilometrů od tohoto místa pak nebude možné vepřové prodávat.

Migrace zvířat je sice jedním z hlavních důvodů roznášení afrického moru prasat, nicméně, fakt, že se virus šíří, mohou mít na svědomí i lidé - transportem infikovaného masa, upozorňují stránky rmx.news.

Africký mor prasat znepokojuje i Polsko

Také Polsko hodlá legislativně předcházet šíření viru. Tamní ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski již představil zákon, který stanovuje rámec spolupráce myslivců s policií a armádou. Ti mají společně pod dohledem státních autorit divoká prasata vybíjet. Zákon také jednoznačně zakazuje, aby ochránci přírody cílené likvidace zvěře bránili. 

Navzdory strachu z epidemie, Německo na rozdíl od Polska masové vybíjení prasat zatím neplánuje. Nařídilo by ho pouze v případě nálezu viru AMP na farmě.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...