Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo z bezpečnostních důvodů stáhlo část vojáků z Iráku. Příklad následovalo Slovensko a Chorvatsko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Berlín Německo z bezpečnostních důvodů stáhlo část svých vojáků z Iráku a přesunulo je do Jordánska a Kuvajtu. Jak vyplývá z informací agentury DPA a televize ARD, Spolková republika měla v Iráku dosud kolem 150 vojáků, přemístěno jich bylo přes 30. Krok je reakcí na vyhrocení situace v regionu po útocích na spojenecké jednotky a po zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního při americkém náletu v Bagdádu.

Své vojáky mimo Irák přesunulo i Slovensko a Chorvatsko. Francie zatím nemá v plánu svůj kontingent v Iráku redukovat, Británie je připravena své vojáky stáhnout. Část svých vojáků odsunula z Iráku Kanada, změny ohlásilo i Rumunsko. Severoatlantická aliance v prohlášení informovala o přesunu části svého personálu.

O „dočasném zúžení“ vojenské přítomnosti v Iráku, kde se Němci podílejí na výcviku armády, informovala německé poslance v dopise z pozdního pondělního večera ministerstva obrany a zahraničí. Přesun většiny vojáků se pak uskutečnil v úterý. Změny v rozložení sil se týkají dvou míst - Bagdádu a základny Tádží severně od hlavního města. Celkem na nich Německo mělo 35 vojáků. Ti z Tádží jsou nyní v Jordánsku, ti z Bagdádu v Kuvajtu.

O téměř 120 vojácích, které má Německo v převážně kurdské severní části Iráku, se v dopise ministerstev nepsalo. V tomto regionu je zatím situace poměrně klidná. Německo už v pondělí dalo najevo, že své vojáky v Iráku nenechá proti vůli irácké vlády a že bude akceptovat jakékoli její rozhodnutí v této otázce.

Pro to, aby zemi opustily zahraniční jednotky, se už vyslovil irácký parlament, a to právě v reakci na zabití Solejmáního, kterého americké rakety usmrtily v pátek u letiště v Bagdádu. Konečné rozhodnutí je ale na irácké vládě. Pokud by rozhodla stejně, obává se německý ministr zahraničí Heiko Maas toho, že by se nestabilita v zemi ještě zvýšila a hrozil by návrat takzvaného Islámského státu.

Paříž vojáky nestahuje, Britové jsou naopak připraveni

Paříž v úterý oznámila, že se snížením počtu svých vojáků v Iráku zatím nepočítá. Vládní zdroj citovaný agenturou Reuters sdělil, že byla zpřísněna bezpečnostní opatření kolem francouzských vojáků. Francie se podílí na výcviku iráckých a kurdských oddílů a poskytuje jim logistickou podporu.

Britský ministr obrany Ben Wallace prohlásil, že pokud Irák požádá, aby Britové ze země odešli, je Londýn připraven to respektovat. Kanada část ze svých 500 vojáků působících v Iráku přesunula do Kuvajtu a armáda o tom informovala rodiny vojáků. „Děláme to, abychom zajistili jejich bezpečnost,“ napsal rodinám v dopise velitel obranných sil Jonathan Vance.

Zástupce NATO sdělil, že aliance přesouvá část svých představitelů z Iráku. „Provádíme preventivní opatření nezbytná k ochraně našich lidí. Patří k tomu dočasný přesun části personálu do různých oblastí jak v Iráku, tak mimo něj,“ citoval svůj zdroj Reuters. NATO má v Iráku několik stovek lidí, kteří se podílejí na výcviku, působí jako poradci nebo jako podpůrný personál a jsou jak z členských zemí aliance, tak z partnerských států, napsal Reuters. Jde nejen o vojáky, ale i o civilisty.

Rumunsko, které má v misi NATO 14 vojáků, ohlásilo, že budou přesunuti na jiné místo. Z prohlášení ministerstva obrany vyplývá, že důvody jsou bezpečnostní, ale ne, zda Rumuni z Iráku odejdou, nebo budou působit na jiné základně než dosud.

Podobně jako Německo zatím na smrt Solejmáního reagovalo i Slovensko. To dočasně přesunulo mimo Irák sedm svých vojáků, kteří tam působili v rámci výcvikové mise NATO, oznámil v úterý úřad slovenské vlády. Otázka dalšího působení slovenských vojáků v Iráku vyvolala v uplynulých dnech spor mezi premiérem Peterem Pellegrinim a šéfem sněmovny a koaliční Slovenské národní strany Andrejem Dankem, jenž požadoval okamžité stažení vojáků do vlasti. Podle Pellegriniho bude ale Bratislava v této záležitosti postupovat po konzultacích se spojenci.

Dočasný odchod svých vojsk z Iráku ohlásilo také Chorvatsko. Do Kuvajtu bylo evakuováno 14 vojáků a dalších sedm se vrátilo rovnou do Chorvatska poté, co v Iráku skončila jejich mise. Uvedlo to v úterý ministerstvo obrany v Záhřebu s tím, že případný návrat do Iráku bude konzultovat se svými spojenci.

Čeští vojáci podle českého ministerstva obrany zůstávají v Iráku na svých základnách, kde jsou přijata opatření k zajištění maximální bezpečnosti; podobné je to s policisty. V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi Severoatlantické aliance a v Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů; obě mise jsou nyní pozastavené.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.