Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo začíná jako první evropská země uznávat třetí pohlaví

Naučte se svádět - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naučte se svádět - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Německo začíná jako první evropská země uznávat kromě muže a ženy také třetí pohlaví. S novelou občanského zákoníku, která vstupuje v platnost k 1. listopadu, budou moci občané v úředních dokumentech uvádět "pohlaví neurčité". Změna se týká lidí, kteří se narodili s nejednoznačnými pohlavními znaky, tedy jako hermafrodité.

List Hamburger Abendblatt s odvoláním na lékařské kruhy uvádí, že lidí, kteří se narodili s mužskými i ženskými pohlavními orgány, může v osmdesátimilionovém Německu žít mezi 16 000 a 800 000. Přesné statistiky ale nejsou k dispozici.

Dosud se lidé s nejednoznačným pohlavím museli prohlásit buď za muže, nebo za ženu. Většina z nich v minulosti také musela už v raném dětství podstoupit operativní změnu genitálií a následně dlouhodobou hormonální léčbu. Německá lékařská etická rada však v roce 2011 doporučila od takového postupu upustit, protože léčba vyvolávala u pacientů nejistotu ohledně vlastní identity.

Třetí pohlaví v ČR

Na uznávání třetího pohlaví není česká společnost připravená, odborníci se neshodnou ani v názoru, komu by podobné opatření prospělo.

"Nemyslím si, že něco takového jako třetí pohlaví existuje," uvedl například sexuolog Petr Weiss, podle něhož každý dříve nebo později najde svou pohlavní identitu. Lidí, kteří se narodí s mužskými i ženskými pohlavními znaky, je prý jen několik promile, v Česku se ročně narodí pár desítek takových dětí.

Zavedení "neurčitého pohlaví" do zákona pak doporučil německý ústavní soud. Podle něj patří právo určit vlastní pohlaví k základním lidským právům.

Podle nového zákona tak budou moci lidé uvádět v úředních dokumentech "pohlaví neurčité", dokud se sami nerozhodnou, zda se považují za muže nebo za ženu. Je jim ale ponechána i možnost zůstat u třetího pohlaví po celý život.

U cestovních pasů novela neplatí

Zavedení třetího pohlaví se však nebude týkat cestovních pasů, upozorňují německá média. Pravidla jejich vydávání upravuje speciální zákon, který nadále vyžaduje, aby vlastník pasu byl v dokumentu jednoznačně označen za muže nebo za ženu.

Nová úprava se také netýká transsexuálů, tedy lidí, kteří se cítí být příslušníkem určitého pohlaví, ačkoli anatomicky mají pohlaví opačné. Ti už mají v Německu delší dobu možnost pohlaví v průběhu života změnit, a to nejen operativně, ale i úředně.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG VE VÝROBĚ (40-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč