Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Německu zatkli spolupracovníka tajné služby, zřejmě špehoval pro Rusko

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

V Německu byl ve středu zatčen spolupracovník Spolkové zpravodajské služby (BND) pro podezření, že poskytoval informace Rusku. Mohl se tím dopustit vlastizrady.
  18:40

Žalobci podle stanice Deutsche Welle uvedli, že podezřelým je německý občan Carsten L. a že policie ve středu prohledala jeho domov a pracoviště.

Zadržený muž se nyní nachází ve vazbě, podle vyšetřovatelů letos jedné z ruských tajných služeb předával informace získané v zaměstnání a podléhající státnímu tajemství.

Kvůli pokračujícímu vyšetřování BND nechce poskytovat podrobnosti. „V tomto zvláštním případu jsou velmi důležité zdrženlivost a diskrétnost,“ uvedl ve čtvrtek šéf zahraniční rozvědky Bruno Kahl. Jakékoliv veřejné vyjádření by podle něj mohlo dát výhodu Rusku, což je země, s „jejíž bezohledností a ochotou použít násilí“ je třeba počítat.

Agentura DPA toto vyjádření přičítá obavě z možného nebezpečí pro kontakty a informátory německé zahraniční rozvědky v Rusku, kteří mohli být prozrazeni podezřelým ze špionáže.

„Poté, co se BND během své zpravodajské činnosti dozvěděla o možném případu zrady ve vlastních řadách, okamžitě zahájila rozsáhlé interní vyšetřování,“ uvedl Kahl. „Když se toto podezření potvrdilo, okamžitě jsme přivolali generálního prokurátora,“ dodal.

Naposledy se dvojitého agenta u BND podařilo objevit v roce 2014. Dva roky poté ho soud v Mnichově poslal na osm let do vězení, především za činnost ve prospěch americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), které v letech 2008 až 2014 předal přes 200 dokumentů, z nichž část byla přísně tajná.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat