17. srpna 2011 18:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo zlikviduje 16 milionů vakcín

Vakcíny proti prasečí chřipce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcíny proti prasečí chřipce | foto: ČTK

MAGDEBURG Německo se chystá zničit část velkých zásob vakcín proti takzvané prasečí chřipce. Spolkové země je před dvěma lety kvůli této epidemii nakoupily za několik stovek milionů eur, nakonec ale použily jen malou část očkovací látky.

Do spalovny zamíří 196 palet s 16 miliony vakcín Pandemrix, oznámilo ve středu podle agentury DPA ministerstvo zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko.

Očkování proti prasečí chřipce

Zásoby očkovací látky musí úřady zničit, protože Světová zdravotnická organizace (WHO) je schválila jen pro boj s pandemií. Navíc podle ministerstva zdravotnictví končí datum spotřeby. Běžné protichřipkové vakcíny nyní chrání i proti viru H1N1, takzvané prasečí chřipce.

Vakcíny jsou uskladněny v zařízení jisté přepravní společnosti na nejmenovaném místě mimo Sasko-Anhaltsko. List Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že jde o 15 tun materiálu, který bude zničen v pecích při teplotě 1000 stupňů Celsia.

Ve srovnání s nákupem je likvidace levná, poznamenala DPA. Spolkové země počítají, že konečný účet bude na méně než 10.000 eur (přes 244.000 korun).

Očkování proti prasečí chřipce - ilustrační foto.

Sasko-Anhaltsko, které v současné době předsedá příslušné pracovní skupině spolkových zemí, již hledá likvidátora vakcín. Zásoby by měly být zničeny do listopadu.

Spolkové země objednaly celkem 34 milionů vakcín. Na konci roku 2010 sdělilo dolnosaské ministerstvo zdravotnictví, které tehdy v čele rady spolkových ministerstev zdravotnictví stálo, že jich zůstalo nevyužito asi 28,7 milionu.

Zbývající vakcíny, které byly dodány lékařům a jednotlivým zdravotním úřadům a nebyly využity, čeká samostatná likvidace mimo centrální plán. Část z nich již byla zničena.

Nákup značně zatížil zemské rozpočty, protože pojišťovny proplácely jen využité dávky. Spolkové země se proto snažily část peněz získat z federálního rozpočtu, což se nakonec nepodařilo. Ztroskotal rovněž prodej do zahraničí, protože o vakcíny neměl nikdo zájem.

Takzvaná prasečí chřipka se začala na jaře 2009 šířit z Mexika do celého světa. V Německu zahynulo na tento nový typ chřipky přes 250 lidí, celosvětově jí podle WHO podlehlo asi 18.000 lidí. Česká republika zaznamenala přes 100 obětí, většina z nich zároveň trpěla doprovodnými onemocněními.

ČTK, Lidovky.cz