Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německou vesnici ovládli neonacisté. Hajlují, střílejí a oslavují Hitlera

Neonacisté v Německu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neonacisté v Německu | foto: Reuters

JAMEL  Malou vesnici na východě Německa zcela ovládli neonacisté. Podle místního starosty se policie bojí proti pravicovým extremistům zasáhnout a jejich vliv v osadě sílí.

Vesnice Jamel v Meklenbursku se stala poutním místem pro pravicové extremisty z celé Evropy. Osadu tvoří pouhých deset hospodářských stavení, z toho v nejméně sedm obývají neonacisté.

Nacistické svastiky "zdobí" vstupní vrata domů, nechybí cedule odkazující k místu narození Adolfa Hitlera. Braunau am Inn: 855 kilometrů, stojí přesně na dřevěném ukazateli. V den Hitlerových narozenin se v Jamalu koná velká oslava.

Na cestách se povalují láhve od piva a pneumatiky a z nedalekého lesa je často slyšet střelbu. To když mladíci s oholenými hlavama trénují střelbu, popisuje bizarní vesnici německý deník Spiegel. Po ulicích prý běhají hajlující malé děti.

Neonacisté se navíc snaží z obce vyhnat poslední "jinak smýšlející" obyvatele. Třeba rodinu Lohmeyerových. "Snaží se vystrnadit všechny, kteří s nimi nesouhlasí. V 90. letech přilepili na plot jedné rodiny mrtvá kuřata s varováním 'Vykouříme vás odsud'," stěžuje si Horst Lohmeyer, který přiznal, že on a jeho žena mají ze života mezi radikály strach.

Polovinu obyvatel tvoří pravicoví radikálové
Podle starosty Uwe Wandela úřady absolutně selhávají a ani už se nesnaží v odsadě znovu nastolit  pořádek . "Policie i úřady, všichni se bojí nějak zasáhnout. Neonacisté se nám přitom smějí do tváře", řekl Wandel Spiegelu. Podle starostova odhadu tvoří více než polovinu z třiceti obyvatel radikálové. "Dalo by se říct, že jsem nad Jamelem už zlomil hůl. Jen doufám, že podobných vesnic nebude přibývat", dodává.

Národně-demokratická strana v posledních letech získává ve východním Německu stále více hlasů, po minulých volbách obsadila v saském regionálním parlamentu osm míst.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.