Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německý bankéř pobouřil svými výroky o Židech. A není to poprvé

Svět

  10:11
BERLÍN/PRAHA - Thilo Sarrazin, člen vedení německé centrální banky, svými výroky popudil židovskou a muslimskou komunitu.

Člen vedení německé centrální banky svými výroky popudil židovskou a muslimskou komunitu. foto: Reprofoto

"Všichni Židé sdílejí jeden určitý gen, Baskové mají určité geny, které je odlišují od ostatních," prohlásil v rozhovoru pro list Welt am Sonntag člen vedení německé centrální banky Thilo Sarrazin.

Muž se sociálnědemokratickou stranickou legitimací a pověstí provokatéra tak tímto výrokem opět přivolal na svou hlavu značnou vlnu kritiky. I vzhledem k německé historii jsou totiž podobné poznámky v sousední zemi vnímány mimořádně citlivě. Ozvaly se proto místní židovské organizace i mnozí politici. "Sarrazin překročil červenou čáru," uvedl místopředseda Ústřední rady Židů v Německu Dieter Graumann.

Výřečný bankéř

Thilo Sarrazin
Pětašedesátiletý Sarrazin měl v minulosti již několikrát problémy kvůli svým výrokům. Kontroverze budila zejména jeho vyjádření na adresu přistěhovalců. Sarrazin se jako člen SPD po roce 2000 pohyboval v berlínské politice.

Členem vedení německé centrální banky je od roku 2009."Průpovědi, které posilují rasismus, nebo dokonce antisemitismus, nemají v politické diskusi co dělat," rozohnil se ministr zahraničí a šéf liberální FDP Guido Westerwelle. "Každá provokace má své hranice. Tyto hranice Sarrazin tímto mylným a nemístným vyjádřením jednoznačně překročil," přidal se ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg z Křesťanskosociální unie (CSU). "Nejsem žádný rasista," bránil se však ještě během rozhovoru Sarrazin.

Pětašedesátiletý bankéř se svými výroky pohybuje na hraně již delší dobu. Týká se to zejména toho, jak se čas od času vyjadřuje o problematice muslimského přistěhovalectví. (Ostatně i rozhovor pro Welt am Sonntag se hodně točil kolem tohoto tématu.)  V červenci dokonce vyšlo najevo, že státní zastupitelství vyšetřovalo Sarrazina kvůli výroku, že Německo kvůli přistěhovalcům v průměru hloupne.

V poslední dnech a týdnech ale kontroverze kolem Sarrazina narostla ještě mnohem víc. Souvisí to s tím, že mu dnes v Německu vychází kniha, která se fenoménem imigrace zabývá a shrnuje Sarrazinovy názory. V tisku se již v minulých dnech objevily úryvky z tohoto díla a jeho poselství je podle interpretace médií jasné: muslimská imigrace do Německa musí být i z genetických důvodů zastavena.

Sarrazin totiž tvrdí, že se muslimové nechtějí do společnosti integrovat. Název knihy lze volně přeložit jako "Německo se zlikviduje". A podle jedné z tezí prý také Němcům hrozí, že se stanou "cizinci ve vlastní zemi". "Nechci, aby země mých vnuků a pravnuků byla z větší části muslimská," uvádí Sarrazin. Podle agentury Reuters v knize rovněž tvrdí, že muslimové podkopávají německou společnost, berou si "importované nevěsty" a mladí muslimští chlapci jsou agresivní kvůli sexuální frustraci. K arabským dívkám se totiž údajně nemohou dostat. Jeden z představitelů Zelených knihu v reakci nazval "rasistickým nesmyslem".

SPD tlačí na to, aby odešel z jejich řad
V Německu žijí přibližně tři miliony lidí s tureckým původem a asi 280 tisíc lidí s arabským. Jeden z čelních představitelů turecké komunity Kenan Kolat nyní prohlásil, že Sarrazin musí odstoupit nebo být zbaven funkce. To však nebude zdaleka jednoduché. I když se centrální banka, která je u sousedů velmi respektovaná, od jeho výroků distancovala, musela by kromě vedení této instituce Sarrazinův odchod posvětit také spolková vláda a německý prezident Christian Wulff.

Ani nyní opoziční sociální demokracii (SPD) není příliš po chuti, že Sarrazin je jejím členem. Předseda strany Sigmar Gabriel proto vyjádřil přání, aby Sarrazin již více nefiguroval v řadách SPD.

Šéf místní berlínské organizace, jejímž je Sarrazin členem, uvedl, že pokud bankéř sám neodstoupí, začne řízení, na jehož konci by mohl být vyloučen. Sarrazin se však vzdávat členství v SPD nechce. V minulosti působil v berlínské politice. I tady měl občas problémy se svou prostořekostí. Narazil například s některými podivně znějícími radami pro příjemce sociální pomoci.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat