6. června 2019 9:07, aktualizováno  13:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší sériový vrah Německa dostal další doživotní trest, na některé oběti si nepamatuje

Soud v německém Oldenburgu ve čtvrtek vynesl rozsudek nad bývalým ošetřovatelem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud v německém Oldenburgu ve čtvrtek vynesl rozsudek nad bývalým ošetřovatelem... | foto: Reuters

Oldenburg Bývalý německý ošetřovatel Niels Högel byl ve čtvrtek za vraždu 85 lidí odsouzen k doživotnímu vězení. Informovala o tom agentura DPA, podle níž zemský soud v Oldenburgu konstatoval mimořádnou závažnost viny pachatele, což znamená, že je téměř vyloučené jeho předčasné propuštění po obvyklém přezkoumání po 15 letech věznění. Dvaačtyřicetiletý Högel si už ve vězení odpykává doživotí za dvě vraždy, za něž byl odsouzen v roce 2015.

Högel byl nakonec odsouzen za vraždu 85 pacientů. Loni byl nově obžalován z vraždy 98 lidí, dohromady mu tak byla přičítána vina za rovnou stovku vražd. V pěti případech obžalovaný vinu popřel a na zbylé oběti si údajně nepamatuje. Nevyloučil ale, že i v nich zabíjel.

Podle DPA obhajoba trvala na tom, že Högel se dopustil vraždy v 55 případech a že ve 14 případech šlo o pokus o vraždu. V dalších 31 případech požadovala zproštění viny. Státní zastupitelství naopak tvrdilo, že je 97 vražd prokázaných.

Ošetřovatel pomocí léků ovlivňujících činnost srdce přiváděl pacienty do stavu...
Soud v německém Oldenburgu ve čtvrtek vynese rozsudek nad bývalým ošetřovatelem...

Högel je označován za největšího sériového vraha v dějinách poválečného Německa. Své oběti zabíjel v letech 2000 až 2005 na klinikách v severoněmeckých městech Oldenburg a Delmenhorst. Na klinice v Oldenburgu pracoval Högel od června 1999 do října 2002 a v nemocnici v nedalekém Delmenhorstu mezi prosincem 2002 a červencem 2005.

Ošetřovatel pomocí léků ovlivňujících činnost srdce přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti. Oživit se mu je ale často nepodařilo. Některé pacienty přitom oživoval během jedné noci i několikrát.

„Vaši počínání nelze pochopit,“ řekl soudce Sebastian Bührmann obžalovanému. Rozsah zločinu znázornil poukazem na právní systém ve Spojených státech, kde se na rozdíl od Německa sčítají tresty za jednotlivé činy. Za 85 vražd by tam Högel podle soudce dostal 1275 let žaláře.

Högel zabíjel týden co týden, měsíc co měsíc a rok co rok a každý jednotlivý čin soud projednal, zdůraznil soudce. „Připadal jsem si jako účetní smrti,“ poznamenal Bührmann.

Högel se ve středu ve své závěrečné řeči příbuzným obětí omluvil a hovořil o lítosti a studu. Během procesu si prý uvědomil, kolik nedozírného žalu svými „strašnými činy“ způsobil.

Soudní znalec předtím potvrdil, že obžalovaný je příčetný, i když vykazuje nápadné poruchy osobnosti. Ty ale podle něj nejsou tak výrazné, jako u duševně nemocných osob. Högelovi však chybí stud, pocit viny, lítost a empatie, konstatoval znalec v oboru psychiatrie Henning Sass na konci dubna.

Výběr soudně projednávaných případů mnohonásobných vražd ve zdravotnictví ve světě (řazeno podle počtu prokázaných obětí):

218 obětí - Britský lékař Harold Shipman byl v lednu 2000 odsouzen za vraždu 15 pacientek k několikanásobnému doživotí. Sám se k činům nepřiznal a jeho motivy zůstaly neznámé. V lednu 2004 spáchal ve vězení sebevraždu. V roce 2001 byla ustavena vyšetřovací komise, podle níž za svou 23 let trvající praxi zabil nejméně 218 pacientů.

87 obětí - Bývalý německý ošetřovatel Niels Högel byl ve čtvrtek 6. června za vraždu 85 lidí odsouzen na doživotí. Své oběti zabíjel v letech 2000 až 2005 na klinikách v severoněmeckých městech Oldenburg a Delmenhorst. V roce 2015 již dostal doživotí za dvě vraždy v Delmenhorstu.

37 obětí - Američan Donald Harvey, který byl znám pod přezdívkou Anděl smrti, zabíjel v 70. a 80. letech v nemocnicích, kde pracoval jako pomocný pečovatel. V roce 1987 se přiznal k 37 vraždám výměnou za to, že nebude odsouzen k smrti. Soud mu uložil několikanásobný doživotní trest vězení. Ve vězení se pak Harvey přihlásil k odpovědnosti za smrt až 87 lidí. Zemřel ve své cele v březnu 2017 na následky napadení.

29 obětí - Německý zdravotník Stephan Letter usmrcoval v nemocnici v alpském Sonthofenu pacienty injekcemi naplněnými směsí léků. Jako motiv uváděl, že chtěl pomoci těžce nemocným pacientům k "vykoupení". Odsouzen byl v roce 2006 na doživotí.

22 obětí - Arnfinn Nesset, ředitel sanatoria pro staré lidi v Norsku, byl v roce 1983 odsouzen za vraždu nejméně 22 osob, které otrávil. Ve vězení se přiznal, že zavraždil až 138 osob. Po odpykání dvou třetin trestu 21 let vězení byl v roce 2004 za dobré chování propuštěn.

22 obětí - Švýcarského ošetřovatele Rogera Andermatta, jemuž bylo prokázáno usmrcení 22 osob v letech 1995 až 2001, odsoudil v lednu 2005 tribunál v Lucernu k doživotí. Zabíjel především staré ženy u nich doma i v domovech důchodců. Buď jim podal vysoké dávky léků na uklidnění, nebo je udusil polštářem.

22 obětí - Ošetřovatele Charlese Cullena, který za 16 let usmrtil podle vlastních slov zřejmě až 40 pacientů, odsoudil soud v americkém státě New Jersey v březnu 2006 k jedenáctinásobnému doživotí. Trestu smrti unikl díky svému přiznání. Odsouzen byl za 22 prokázaných vražd.

Výběr největších mnohonásobných vrahů podle počtu prokázaných obětí (řazeno podle počtu obětí):

218 - Britský lékař Harold Shipman byl v lednu 2000 odsouzen za vraždu 15 pacientek k několikanásobnému doživotí. Sám se k činům nepřiznal a jeho motivy zůstaly neznámé. V lednu 2004 spáchal ve vězení sebevraždu. V roce 2001 byla ustavena vyšetřovací komise, podle níž Shipman zabil za svou 23 let trvající praxi lékaře (1975-1998) nejméně 218 pacientů, počet jeho obětí by se mohl vyšplhat až na 250.

138 - Kolumbijec Luis Alfredo Garavito byl v prosinci 1999 odsouzen ke 30 letům vězení (maximální možná výše trestu v zemi) za vraždu 138 chlapců ve věku osmi až 16 let v letech 1992-1993. Trest mu byl posléze snížen na 22 let, protože spolupracoval s policií při hledání těl svých obětí. Podle svého tvrzení jich zabil 172, možných je až 300 obětí.

110 - Kolumbijec Pedro López, zvaný Andská příšera, byl za vraždy 110 dívek ve věku osmi až 12 let v Ekvádoru v letech 1969-1979 odsouzen v roce 1980 k 16 letům vězení. V roce 1994 ho Ekvádor vydal do Kolumbie, kde byl umístěn do psychiatrického zařízení, které ho ale po třech letech propustilo s tím, že je zdravý. Od té doby je nezvěstný.

100 - V roce 1999 byl zatčen Pákistánec Džavát Ikbál, který se přiznal k vraždám stovky opuštěných dětí z ulic Láhauru. Byl odsouzen k trestu smrti, před jeho vykonáním spáchal v cele sebevraždu.

87 obětí - Bývalý německý ošetřovatel Niels Högel byl ve čtvrtek 6. června za vraždu 85 lidí odsouzen na doživotí. Své oběti zabíjel v letech 2000 až 2005 na klinikách v severoněmeckých městech Oldenburg a Delmenhorst. V roce 2015 již dostal doživotí za dvě vraždy v Delmenhorstu.

78 - Bývalý ruský policista Michail Popkov, zvaný v médiích Angarský maniak, byl v roce 2015 odsouzen k doživotí za vraždy 22 žen. Loni v prosinci byl uznán vinným ze zavraždění dalších 56 žen. Popkov vraždil v letech 1992-2007.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...