Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německý prezident: Němci způsobili Čechům nevýslovné utrpení

Christian Wulff | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Christian Wulff | foto: Reuters

PRAHA Německý prezident Christian Wulff v pondělí přijede do Prahy. Před odjezdem do české metropole se vyjádřil k aktuální debatě o poválečných osudech Němců v bývalém Československu. Podle něj Němci způsobili Čechům v době okupace nevýslovné utrpení a nikdy na to nesmějí zapomenout.

V české metropoli má Wulff na programu setkání s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Petrem Nečasem, s nimiž bude jednat o sousedských vztazích a partnerství v NATO a Evropské unii. Právě Klaus naposledy rozvířil diskusi o česko-německé minulosti, když v projevu k výročí zásahu nacistické moci proti českým vysokým školám 17. listopadu 1939 zdůraznil, že poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty na okupovaných územích, a kritizoval, že se na tuto proporci i časovou posloupnost těchto činů zapomíná. Zde se dočete více o projevu Václava Klause.  

"My Němci jsme Čechům v době okupace způsobili nevýslovné utrpení. Když myslím na vyhlazení Lidic a Ležáků a zločiny Terezína, tak jsou to nepochopitelné hrůzné činy," nezastírá německý prezident. "O to větší je dar, že v době usmíření a porozumění vycházíme spolu tak dobře a s takovým respektem," ocenil jednapadesátiletý Wulff současné vztahy mezi oběma zeměmi, které jejich představitelé opakovaně označují za nejlepší v dějinách.

K tématu:

"My Němci nesmíme nikdy zapomenout, k jakým krutostem docházelo a že i německý prezident narozený po druhé světové válce má odpovědnost k této historii, aby ji předal dalším generacím," zdůraznil ještě nedávno premiér spolkové země Dolní Sasko, který byl hlavou státu zvolen na konci června po nečekaném odstoupení svého předchůdce Horsta Köhlera.

Wulff prý také pozorně sleduje iniciativy, které mají v Česku připomínat bezpráví spáchané po skočení války na československém území na německém obyvatelstvu, k jakému došlo například při masakru v Postoloprtech nebo při takzvaném brněnském pochodu smrti. Vyzdvihl přitom zejména úsilí chebského starosty Jana Svobody, který se ve městě zasadil o vybudování hřbitova pro padlé německé vojáky. Podle Wulffa tím udělal hodně pro smír mezi Čechy a Němci a patří mu za to velká úcta.

Na českou inteligenci a studenty, odvlečené 17. listopadu 1939 do nacistických koncentračních táborů, chce německý prezident vzpomenout i v Praze, a to u památníku studentských protestů 17. listopadu 1989 na Národní třídě, který se chystá navštívit. Ještě předtím by se prý rád prošel po Karlově mostě, pokud mu to ale podzimní počasí dovolí.

Jen za pražskými památkami ale do Česka nejede. "Je to úvodní návštěva, takže se chceme hlavně vzájemně poznat a vést rozhovory. Není ten správný čas užívat si krásy Česka. Ale doufám, že další návštěvy budou následovat," uzavřel Wulff, který Českou republiku ocenil také jako důležitého obchodního partnera pro svou zemi a její zahraniční investice.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Slováci v souvislosti s vraždou Kuciaka demonstrovali již několikrát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Slováci v souvislosti s vraždou Kuciaka demonstrovali již několikrát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Slováci v souvislosti s vraždou Kuciaka demonstrovali již několikrát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...