Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německý soud odsoudil prvního pachatele sexuálních útoků v Kolíně. Dal mu podmínku

Protesty proti sexuálnímu násilí a rasismu v Německu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty proti sexuálnímu násilí a rasismu v Německu - ilustrační foto | foto: Reuters

KOLÍN NAD RÝNEM Německý soud ve čtvrtek poprvé odsoudil jednoho z pachatelů silvestrovských útoků v Kolíně nad Rýnem za sexuální trestný čin. Jednadvacetiletému Iráčanovi uložil podmínečný trest ročního vězení. Kvůli útokům přijala policie během půl roku celkem 1200 trestních oznámení. Zhruba 500 z nich se týkalo sexuálních trestných činů, informovala agentura DPA.

Odsouzený Iráčan dostal trest za sexuální nátlak. Podle obžaloby během silvestrovské noci spolu s dalšími muži obklíčil u kolínského nádraží ženu, kterou si k sobě přitáhl, políbil ji a lízal jí obličej.

Za nápomoc k trestnému činu sexuálního nátlaku a pokus o něj soud poslal na rok do vězení také 26letého Alžířana. I on dostal trest odnětí svobody podmíněně.

V souvislosti s útoky v noci na letošní Nový rok soud uložil již několik trestů, ve čtvrtek ale poprvé kvůli sexuálnímu deliktu. Dosud padaly rozsudky za krádeže, přechovávání kradených věcí a podobné trestné činy.

„Chaotická situace“

Podle státního zástupce Ulricha Bremera bylo během uplynulého půlroku kvůli útokům před kolínským nádražím přijato 1200 trestních oznámení. Zhruba 500 z nich se týkalo sexuálních trestných činů. Dostat všechny případy před soud je podle něj ale velmi těžké, neboť kvůli „chaotické situaci“ oběti většinou pachatele nedokážou identifikovat.

Ke zvýšení počtu útoků podle sociologa Hoffmanna přispělo hnutí Vlastenečtí...
Na protestní demonstraci organizované hnutím PEGIDA se objevovaly transparenty...

Soudy zatím v souvislosti se silvestrovským násilím odsoudily 16 mužů. Obviněných je v současnosti 215 osob, většina z nich pochází z Alžírska a Maroka. U všech jednadvaceti případů, v nichž jde o trestný čin znásilnění, policie vyšetřování vede proti neznámé osobě.

Silvestrovské útoky vyvolaly v německé společnosti debatu, která vedla mimo jiné ke zpřísnění zákona postihujícího sexuální trestné činy. Normu ve čtvrtek schválil Spolkový sněm.

Nově bude obsahovat princip „ne znamená ne“, který by měl rozšířit kvalifikaci trestného činu znásilnění. Debatu, která vyústila v reformu trestního zákona, spustily právě silvestrovské útoky migrantů na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech, ale i případ údajného znásilnění někdejší německé modelky.

To by se nyní mělo změnit. Podle nově schváleného zákona, který ve čtvrtek odhlasoval Spolkový sněm, bude nyní stačit to, že k sexu došlo „proti zjevné vůli“ oběti. Ke kvalifikaci činu jako znásilnění tak bude napříště stačit prosté odmítnutí pohlavního styku. Aktivní obranu proti němu nebude muset oběť dokazovat.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...