1. listopadu 2017 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německý soud poslal do vazby mladého Syřana. Zřejmě chystal teroristický útok

Německá policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie | foto: Reuters

BERLÍN Devatenáctiletého Syřana, který je podezřelý z přípravy bombového útoku, poslal ve středu německý nejvyšší soud do vyšetřovací vazby. V tiskové zprávě o tom informovalo německé nejvyšší státní zastupitelství.

Jámin A., kterého policie zadržela v úterý v severoněmeckém městě Schwerin, se podle vyšetřovatelů nejpozději letos v červenci rozhodl odpálit v Německu bombu s cílem zabít a zranit co nejvíce lidí. Na jejím sestrojení poté začal pracovat, přičemž poměrně pokročil. Výbušnina, kterou se asi chystal odpálit na dálku, měla být zřejmě na bázi triaceton triperoxidu (TATP).

Syrský mladík, který do Německa přišel na podzim roku 2015 jako uprchlík, byl podle vyšetřovatelů v kontaktu s lidmi z islamistické scény včetně jednoho, který tvrdil, že je vojákem Islámského státu (IS). Pro to, že by byl i Jámin A. členem IS, zatím není dostatek důkazů.

Německo od loňska zasáhlo několik islamistických útoků. Ten nejhorší si v prosinci v Berlíně vyžádal 12 obětí a desítky zraněných. Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére v úterý vyjádřil přesvědčení, že se německým bezpečnostním úřadům zásahem proti Syřanovi znovu podařilo zabránit vážnému útoku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz