3. září 2018 10:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německý soud potrestal Afghánce za ubodání 15leté expřítelkyně

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Berlín Na osm a půl roku do vězení v pondělí soud v západoněmeckém Landau poslal uprchlíka z Afghánistánu, který loni v prosinci v nedaleké obci Kandel ubodal svou 15letou bývalou přítelkyni. Soud o tom informoval na svém webu. Muž byl souzen jako mladistvý, i když jeho přesný věk není jasný. Případ v Německu vedl k debatám o zjišťování skutečného věku uprchlíků.

Abdul D. svou bývalou přítelkyni Miu loni 27. prosince viděl na nádraží v Kandelu v doprovodu dvojice jejích kamarádů a začal skupinku sledovat. V jednom z obchodů ve městě si pak koupil nůž, kterým Miu v nedaleké drogerii zabil. Zasadil jí nejméně sedm ran, smrtelná byla ta do oblasti srdce.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Abdul D., který své bývalé přítelkyni už dříve vyhrožoval a kterého po činu zadrželi kolemjdoucí, jednal ze žárlivosti a touhy po pomstě kvůli tomu, že se s ním dívka rozešla. Obžaloba pro Afghánce žádala trest deseti let odnětí svobody, který je v procesech s mladistvými za běžných okolností maximem, obhajoba doporučovala trest sedmi a půl roku vězení.

Odsouzený, jehož čin v zemi vyvolal pobouření, německým úřadům v roce 2016 řekl, že mu je 15 let. Posudek státního zastupitelství ale došel k závěru, že mu je nejméně 17,5 roku a pravděpodobně kolem 20. Přesněji se jeho věk určit nepodařilo, a tak byl mladík souzen jako mladistvý.

Problémy se zjišťováním věku běženců

Zjišťování skutečného věku běženců, kteří při příchodu do spolkové republiky nemají dokumenty, je problémem, s nímž se německé úřady setkávají opakovaně. K určení věku využívají například rentgen i další lékařské metody, přesně se jim ho ale často stanovit nepodaří.

Případ vraždy hluboce poznamenal celé devítitisícové město Kandel. Pravidelně se v něm konají demonstrace pravicových uskupení proti migrační politice vlády kancléřky Angely Merkelové (CDU). Nezřídka velmi agresivní protesty ale velká část místních kritizuje, protože podle nich s městem nemají nic společného a pravicoví aktivisté se jimi jen snaží získat politické body z cizího neštěstí.

Ministerská předsedkyně Porýní-Falce Malu Dreyerová (SPD) už vyjádřila naději, že konec soudního procesu by do Kandelu mohl vrátit klid.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz