Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německý soud rozhodl podle koránu

Svět

  8:06
BERLÍN/PRAHA - Korán dovoluje, aby manžel bil svou manželku. A to i tehdy, když pár žije v Německu a žena má německé občanství. Tak lze ve stručnosti interpretovat rozhodnutí soudkyně, která v lednu zamítla žádost Němky marockého původu o zrychlené rozvodové řízení.

Korán foto: AFP

Soudkyně ve Frankfurtu nad Mohanem upřednostnila islámské právo před německou ústavou. Pobouřila tak Ústřední radu muslimů i německé politiky. 

Ve středu soud vyslyšel stížnost postižené strany a soudkyni z případu stáhl.

Předsedkyně senátu obvodního soudu ve Frankfurtu nad Mohanem řešila případ 26leté matky dvou dětí, která se v roce 2001 provdala za Marokánce. Svatba se konala v Maroku. Mladá muslimka, která je majitelkou německého pasu, však byla svým mužem fyzicky týrána, minimálně jednou musela zakročit policie. Loni v květnu se proto s manželem rozešla.

V červnu soud rozhodl o tom, že její násilnický muž se musí vystěhovat ze společného bytu a nesmí se ke své choti přiblížit na méně než 50 metrů.

Marokánec úřední rozhodnutí nerespektoval. Svou ženu dál tělesně ohrožoval, a ona proto v říjnu podala žádost o zrychlené rozvodové řízení. To německé zákony dovolují pouze v mimořádných případech – například tehdy, když setrvávání v manželství představuje pro jednoho z páru vážné ohrožení na životě.

Frankfurtská soudkyně však žádost zamítla s tím, že oba manželé pocházejí ze stejného kulturního prostředí, byli sezdáni na základě islámského práva a podle koránu může muž trestat svou ženu. V dopise, který 12. ledna adresovala obhájkyni mladé muslimky, se soudkyně odvolávala na verše z koránu.

Právní zástupkyně postižené ženy podala na soudkyni stížnost pro porušení nestrannosti. A dosáhla úspěchu: kauza byla předána jinému soudci.

Dobrou noc, Německo
Případ vyvolal vlnu ostré kritiky. „Kde to žijeme, když žena-soudkyně dovoluje domácí násilí v manželství a odvolává se přitom na korán?“ podivil se včera nejčtenější německý list Bild. Generální tajemník vládní CDU Ronald Pofalla pro týž deník prohlásil: „Pokud má být korán upřednostňován před německým právem, potom lze jen říci: Dobrou noc, Německo.“

Také právní expert koaliční SPD Dieter Wiefelspütz si pro Financial Times Deutschland povzdechl: „To, co se stalo, mě bolí.“ Šéfka opozičních Zelených Claudia Rothová mluvila o „špatném signálu“.

Pobouřena však byla i německá Ústřední rada muslimů. Jak řekla její mluvčí deníku Neue Presse, měla soudkyně rozhodovat podle německého práva, a ne se odvolávat na korán. „Násilí a týrání – ať už je obětí žena nebo muž – jsou i v islámu důvody k rozvodu,“ uvedla mluvčí.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat