130 let

Korán | foto: AFP

Německý soud rozhodl podle koránu

Svět
  •   8:06
BERLÍN/PRAHA - Korán dovoluje, aby manžel bil svou manželku. A to i tehdy, když pár žije v Německu a žena má německé občanství. Tak lze ve stručnosti interpretovat rozhodnutí soudkyně, která v lednu zamítla žádost Němky marockého původu o zrychlené rozvodové řízení.

Soudkyně ve Frankfurtu nad Mohanem upřednostnila islámské právo před německou ústavou. Pobouřila tak Ústřední radu muslimů i německé politiky. 

Ve středu soud vyslyšel stížnost postižené strany a soudkyni z případu stáhl.

Předsedkyně senátu obvodního soudu ve Frankfurtu nad Mohanem řešila případ 26leté matky dvou dětí, která se v roce 2001 provdala za Marokánce. Svatba se konala v Maroku. Mladá muslimka, která je majitelkou německého pasu, však byla svým mužem fyzicky týrána, minimálně jednou musela zakročit policie. Loni v květnu se proto s manželem rozešla.

V červnu soud rozhodl o tom, že její násilnický muž se musí vystěhovat ze společného bytu a nesmí se ke své choti přiblížit na méně než 50 metrů.

Marokánec úřední rozhodnutí nerespektoval. Svou ženu dál tělesně ohrožoval, a ona proto v říjnu podala žádost o zrychlené rozvodové řízení. To německé zákony dovolují pouze v mimořádných případech – například tehdy, když setrvávání v manželství představuje pro jednoho z páru vážné ohrožení na životě.

Frankfurtská soudkyně však žádost zamítla s tím, že oba manželé pocházejí ze stejného kulturního prostředí, byli sezdáni na základě islámského práva a podle koránu může muž trestat svou ženu. V dopise, který 12. ledna adresovala obhájkyni mladé muslimky, se soudkyně odvolávala na verše z koránu.

Právní zástupkyně postižené ženy podala na soudkyni stížnost pro porušení nestrannosti. A dosáhla úspěchu: kauza byla předána jinému soudci.

Dobrou noc, Německo
Případ vyvolal vlnu ostré kritiky. „Kde to žijeme, když žena-soudkyně dovoluje domácí násilí v manželství a odvolává se přitom na korán?“ podivil se včera nejčtenější německý list Bild. Generální tajemník vládní CDU Ronald Pofalla pro týž deník prohlásil: „Pokud má být korán upřednostňován před německým právem, potom lze jen říci: Dobrou noc, Německo.“

Také právní expert koaliční SPD Dieter Wiefelspütz si pro Financial Times Deutschland povzdechl: „To, co se stalo, mě bolí.“ Šéfka opozičních Zelených Claudia Rothová mluvila o „špatném signálu“.

Pobouřena však byla i německá Ústřední rada muslimů. Jak řekla její mluvčí deníku Neue Presse, měla soudkyně rozhodovat podle německého práva, a ne se odvolávat na korán. „Násilí a týrání – ať už je obětí žena nebo muž – jsou i v islámu důvody k rozvodu,“ uvedla mluvčí.

Autor: Šárka Daňková
  • Vybrali jsme pro Vás