26. května 2012 14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hanba Evropy. Bez Řecka ji čeká zmar, píše Grass v nové básni

Günter Grass | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Günter Grass | foto: KAI-UWE KNOTH ČTK

BERLÍN Po nedávné kritice izraelského jaderného programu vzbudil německý spisovatel Günter Grass opět vlnu emocí. Ve své nejnovější básni totiž kritizuje Evropu za to, jak se chová k Řecku sužovanému krizí. Nositel Nobelovy ceny za literaturu v krátkém díle přirovnal Řecko k „dlužníkovi vysvlečenému donaha, vystavenému na pranýř“.

„Povrchně budeš chřadnout bez země, jejíž duch, Evropo, stál u tvého zrodu,“ varuje Grass v v básni, která v sobotu vyšla v deníku Süddeutsche Zeitung.

Spisovatel se k Hanbě Evropy nemíní dále vyjadřovat, prostřednictvím agentury DPA jeho mluvčí dnes vzkázala, že „nechce nic dodat“ a že vše, co chtěl říct, je řečeno v básni.

Podle Grasse Řecko „zbavené práv“ muselo kvůli obrovským dluhům muselo přijmout drastická úsporná opatření. V posledních týdnech se znovu množí spekulace, že země, jež se potácí na pokraji bankrotu, možná bude muset odejít z eurozóny.

Izrael ohrožuje světový mír

Před necelými dvěma měsíci Grass mezi některými politiky i intelektuály vyvolal skandál svojí básní v próze, v níž označil Izrael a jeho údajný jaderný arzenál za hrozbu pro světový mír.

ČTĚTE TAKÉ:

Vysloužil si za to obvinění z antisemitismu a izraelská vláda ho prohlásila za nežádoucí osobu a zakázala mu tak vstup do Izraele.

Günter Grass je jedním z nejslavnějších německy píšících autorů. Světovou slávu mu přinesl román Plechový bubínek.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.