Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německý voják se vydával za uprchlíka. Měl plánovat útok, který chtěl hodit na azylanty

Svět

  12:34
BERLÍN/PRAHA - Z přípravy vážného podvratného násilného činu je podezřelý německý voják, který byl ve středu zadržen. Před rokem a půl se nechal zaregistrovat jako syrský uprchlík a žadatel o azyl. Německá policie ale přišla na to, že má ilegálně v držení střelnou zbraň a podezřívá jej z plánu provést násilný trestný čin tak, aby to vypadalo, že pachatelem byl azylant.

Příslušníci německé armády. (Ilustrační foto) foto: Reuters

V německé spolkové zemi Hesensko zaměstnává prokuraturu, kriminální policii a vojenskou kontrarozvědku kuriózní případ. Jde v něm o příslušníka německé armády, který vlastní střelnou zbraň bez povolení a vydával se za Syřana.

Politických zločinů je v Německu rekordně mnoho. Rostl i počet pachatelů z ciziny

Podle informací deníku Die Welt muž přišel do Německa v prosinci 2015 a v hessenském Giessenu předstíral, že je syrský uprchlík. V Bavorsku požádal o azyl, který o několik týdnů později také dostal. Místní úřad pro uprchlíky vojákovi dokonce přidělil pokoj v ubytovně a přiznal mu i sociální dávky. Jeho očividně německý původ nikoho při azylovém řízení nepřekvapil. Nebylo podezřelé ani to, že nemluví vůbec arabsky, ale pouze francouzsky.

Voják si později opatřil nelegálně střelnou zbraň, kterou se následně pokusil ukrýt na záchodech na rakouském mezinárodním letišti Vídeň-Schwechat. Zaměstnanci však pistoli při kontrole našli a když si ji Němec před časem přišel vyzvednout, dočasně ho zadrželi.

Motiv? Nenávist k cizincům

Vyšetřovatelé se podle německého tisku domnívají, že nadporučík bundeswehru mohl plánovat útok a zodpovědnost za něj chtěl později svalit na uprchlíky, a to prostřednictvím svých otisků prstů zanesených v systému pro registraci žadatelů o azyl.

Důvodem, proč 28letý voják teroristický útok plánoval, byla podle státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem patrně nenávist k cizincům. Bundeswehr ve čtvrtek zadržení svého příslušníka, ke kterému došlo v bavorském Hammelburgu, potvrdil. Zadržený působil v pobočce německé armády ve francouzském Illkirchu nedaleko Štrasburku.

Na raziích v souvislosti s případem vojáka se podílela německá spolková policie a zemské policie v Hesensku a Bavorsku, ale i jejich kolegové ve Francii a v Rakousku. Podle agentury DPA vyšetřovatelé prohledali šestnáct bytů a kanceláří.

V souvislosti s případem zadržela německá policie také 24letého studenta z hesenského Offenbachu, který údajně o plánech na atentát věděl. V jeho bytě našli policisté předměty, jejichž držení je podle státního zastupitelství v rozporu se zákony o držení zbraní a výbušnin. Policisté u něj našli také věci, které naznačují, že by motivem plánovaného činu mohla být nenávist k cizincům.

Autoři: ,