Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Němečtí poslanci chtějí vyslechnout Snowdena. Hrozí jim za to stíhání

USA

  13:00
BERLÍN - Členům německého zvláštního parlamentního výboru může hrozit ze strany Spojených států trestní stíhání, pokud se pokusí vyslechnout bývalého pracovníka americké tajné služby NSA Edwarda Snowdena. Podle serveru Spiegel Online to uvádí znalecký posudek amerických právníků zpracovaný pro německou vládu. Poslanci chtějí se Snowdenem mluvit kvůli jeho odhalení, že NSA sledovala elektronickou komunikaci německých občanů i politiků.

Edward Snowden foto: ČTK

Podle posudku by se poslanci při vyslechnutí Snowdena mohli dopustit krádeže státního vlastnictví, pokud by Snowdena přiměli, aby jim prozradil část informací, které vynesl z NSA. Právní analýza také konstatuje, že německé poslance by před trestním stíháním nemusela ochránit ani jejich imunita, protože podle amerického práva nejsou soudci v USA povinni takovou ochranu zahraničním zákonodárcům přiznat.

VÍCE ZDE:

'Nezastraší nás'

Členové výboru reagovali na právní analýzu pobouřeně. "Tento posudek má být míněn jako hrozba, ale nás nezastraší," prohlásila poslankyně za opoziční Levici Martina Rennerová. Také poslanec vládní sociální demokracie (SPD) Christian Flisek prohlásil, že analýza nezabrání výboru v jeho práci.

Výbor sice má o vyslechnutí Snowdena zájem, zatím ale není jasné, jakým způsobem by toho mohl docílit. Bývalý pracovník NSA se skrývá v Rusku, které mu loni poskytlo azyl, protože na něj Spojené státy vydaly zatykač. Německo má s USA uzavřenou dohodu o vydávání hledaných osob, a proto by v případě Snowdenova příjezdu do země kvůli výpovědi před parlamentním výborem zřejmě muselo Američana Spojeným státům vydat.

Snowden loni v létě médiím předal informace, z nichž vyplývá, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) a další zpravodajské služby hromadně získávaly údaje z odposlechů a odchycených e-mailů statisíců lidí po celém světě. Mezi osobami, jejichž elektronickou komunikaci NSA monitorovala, byli mimo jiné i Merkelová či její předchůdce v kancléřském úřadu Gerhard Schröder.

Předseda zvláštního parlamentního výboru Patrick Sensburg z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové prohlásil, že i kdyby nebyl Snowdenův příjezd do Německa možný, zůstávají další možnosti, jak Američana vyslechnout. Podle Sensburga by bylo možné vést s bývalým analytikem NSA rozhovor pomocí telemostu nebo vyslat členy parlamentního výboru do Ruska.

Návrh na vyslechnutí Snowdena v Rusku ale v televizi ARD kritizoval člen výboru za Zelené Christian Ströbele. "Za současné politické situace by asi nikdo nechtěl, aby do Ruska přijela německá parlamentní delegace a nechala se vítat (prezidentem Vladimirem) Putinem nebo nějakým jiným představitelem režimu," řekl Ströbele s poukazem na napětí na Ukrajině, kvůli kterému Evropská unie uvalila sankce na některé ruské činitele.

Německý poslanec Hans-Christian Ströbele se v Moskvě setkal s Edwardem Snowdenem, ukazuje dokument. jímž Snowden přislíbil spolupráci s vyšetřovateli.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!