Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Němečtí hackeři šíří otisk prstu ministra

Sdružení německých počítačových hackerů Chaos Computer Club (CCC) získalo otisk palce ministra vnitra Wolfganga Schäubleho a vydalo jej na folii jako přílohu svého časopisu. Hackeři tak chtějí upozornit na nedostatky elektronického otisku, který je v Německu součástí nově vydávaných cestovních pasů. Hackeři zřejmě zneužitím otisku cizí osoby bez jejího vědomí porušili zákon o ochraně údajů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
slon75 1.4.2008 16:05

A co znaky obličeje?

Kdysi (ještě před masovým rozšířením identifikace pomocí otisků) se k identifikace pachatele používalo porovnávání cca 15ti typických a nezměnitelných znaků obličeje a úspěšnost byla velmi dobrá.

Počítače by dnes jistě zvládly rychle vyhodnotit i několik desítek znaků během zlomku vteřiny a hlavu vám nikdo neukradne, a její otisk se snímá podstatně hůře, než otisk prstu. A vhodně tato data zakódovat by taky neměl být problém.

Jinak iniciativa německých hackerů je mi sympatická, doufám, že to neskončí žalobou ze strany ministra bez jakýchkoliv praktických kroků ke zlepšení bezpečnosti.

Romann 1.4.2008 8:21

Informátor tajné služby BND ukradl seznam klientů lichtenšt

Německá vláda zaplatila z peněz daňových poplatníků 4,2 miliony euro (110 milionů korun) informátorovi tajné služby BND, který ukradl v roce 2002 seznam klientů lichtenštejnské banky LGT Treuhand. Na základě ukradených bankovních dat začala vláda kancléřky Angely Merkelové stíhat své občany, kteří v lichtenštejnské bance měli investice v nadačních fondech založených podle lichtenštejnského práva. Prvním zatčeným byl 14. února 2008 šéf Deutche Post pan Klaus Zumwinkel. Obvinění: investice do lichtenštejnského nadačního fondu s cílem vyhnout se německým daním z úroků z bankovních vkladů. Pokračovanie na: Národný Inštitút Francois Marie Voltaire, ikona TREZOR, téma: Informátor tajné služby BND ukradl  seznam klientů lichtenštejnské banky LGT Treuhand pro NSR

kocour 1.4.2008 5:06

Němečtí hackeři šíří otisk prstu ministra

Zkusenost nam rika, ze lide 'mimo zakon' jsou vzdy ponekud 'ahead of law'. Jedine, co pocitace a veskera tato technika prinesly je, ze cisi identita je ukradena v USA kazde 3 vteriny.

Jana 1.4.2008 7:07

Re: Němečtí hackeři šíří otisk prstu ministra

je fakt, že mnohé čtečky otisků se dají ošálit, bylo to mnohokrát publikováno..

V praxi se ukázalo velmi obtížné nastavit citlivost snímače otisku prstů tak, aby se nestával snadným terčem napadení používajících "falešný pozitiv", a tudíž nedovoloval nežádoucím jedincům získání přístupu do systému nebo k informacím, a při tom chybně nevylučoval platného uživatele, který má "nesprávný negativ", jelikož má právě na ruce šmouhu od tiskařské černi nebo špíny.

Důsledkem je, že pokud se použije jen samotné biometrie, odpovídající zabezpečení zůstává těžko dostižitelným cílem.

Emil 31.3.2008 20:42

Samozřejmě

Samozřejmě,že se vše dá zneužít.

Jana 1.4.2008 7:11

Re: Samozřejmě

Japonští vědci přišli na jednoduchý způsob, kterým lze oklamat čtečku otisku prstů, používanou jako ochranu u některých, především přenosných počítačů, ale i dalších systémů. Celou věc publikoval Tsutomu Matsumoto, který v současnosti působí na univerzitě v japonské Jokohamě.

Postup prolomení ochrany je jednoduchý, stačí udělat "falešný" prst z otisku skutečného prstu do tvárné plastické hmoty. Negativ potom zalijeme želatinou a umělý prst je hotov. Matsumoto zkoušel svůj vynález na 11 používaných skenerech a v 80 % případů se mu tímto způsobem údajně podařilo systém oklamat. Samozřejmě pokud získáte otisk něčího prstu do tvárné plastické hmoty, obvykle s tím dotyčná osoba buď souhlasí (účast na podvodu), nebo ji k tomu dokážete přinutit. Mohli byste ji tedy přinutit i k aktivaci počítače, může znít logická námitka, která poněkud zpochybňuje reálný dopad experimentu. Japonský vědec se však s prvním dosaženým výsledkem nespokojil a provedl ještě další pokus, který má v praxi mnohem zásadnější dopad. Ve druhém případě přitom vůbec nepotřebujeme otisk prstu osoby, za kterou se chceme vydávat, v tvárné plastické hmotě, ale stačí nám např. otisk prstu zanechaný na skle.

I zde přitom k prolomení ochrany stačí zcela běžné nástroje:sklenice se posype práškem na snímání otisků prstů, vyfotografuje digitálním fotoaparátem (eventuálně v kombinaci s mikroskopem) a výsledek upraví v běžném grafickém editoru. Následují kroky, které za použití fólie a fotocitlivé desky pomohou opět získat 3rozměrnou podobu prstu (nejprve samozřejmě opět negativ). Rovněž v  tomto případě byla úspěšnost napodobení údajně okolo 80 %.

IDOL 31.3.2008 20:19

MĚL BY SE K IDENTIFIKACI POUŽÍVAT OTISK PALCE NOHY /LEVÉ/!

PS ...... ODPADLO BY NEBEZPEČÍ ZÍSIKÁVÁNÍ VZORKŮ ZE SKLENICE!!;-)

IDOL OPRAVA PŘEKLEPU 31.3.2008 20:20

Re: MĚL BY SE K IDENTIFIKACI POUŽÍVAT OTISK PALCE NOHY /LEVÉ/!

... MĚLO BÝT ...... ZÍSKÁVÁNÍ

karel 31.3.2008 22:44

karel idolovi

Ty jeste zijes...?!:-) Kde jsi byl takovou dobu.., uz se nam vsem styskalo..!;-)

submik 31.3.2008 18:13

Big Brother

Evropská Unie snadno přijde k úplné databázi otisků prstů. A jde to snadněji než se zdálo.


Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...