16. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němečtí lékaři chtějí také stávkovat

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Reuters

BERLÍN / ČESKÉ BUDĚJOVICE  Vyšší platy a méně pohotovostních služeb. Takto stručně je možné shrnout požadavky německých nemocničních lékařů, kteří se odhodlali ke stávce. A jak LN potvrdil Hans Jörg Freese, mluvčí odborového svazu německých nemocničních lékařů Marburger Bund, protest by měl začít již za dva týdny – konkrétně 26. ledna.

Lékaři si stávkou chtějí vybojovat šestiprocentní nárůst mezd a zároveň dosáhnout toho, aby jim zaměstnavatel nemohl nařídit více než čtyři pohotovostní služby za měsíc. Pokud vedení nemocnic na tento požadavek nepřistoupí, měla by začít stávkovat až třetina německých nemocničních lékařů. Každý třetí lékař v Německu totiž pracuje právě v komunální nemocnici.

„Pro stávku už se vyslovilo 93 procent našich členů, což je jednoznačný výsledek,“ řekl LN Freese. Svaz komunálních nemocnic (VKA) prý nabízí lékařům zvýšení platu jen o 1,48 procenta v průběhu příštích 16 měsíců, což podle Freese nezohledňuje ani inflaci. Doslova to označil za „špatný vtip“.

ČTĚTE TAKÉ:


Lékaři žádají kromě zvýšení platů také více volného času. „Podle našeho průzkumu slouží polovina lékařů v německých komunálních nemocnicích pět až devět 24hodinových služeb za měsíc. V takovém případě nemají čas prakticky na žádný osobní život,“ tvrdí Freese. Inspirace pro české lékaře?

Další stávka během dvou let
V Německu se zdaleka nejedná o první stávku tohoto druhu. Lékaři v komunálních nemocnicích stávkovali naposledy v roce 2010. O čtyři roky dříve pak v zemi proběhla stávka, která zasáhla všechna nemocniční zařízení. Jejich oddělení tehdy pracovala několik týdnů v nouzovém režimu, a lékaři tak odkládali operace a ošetřovali pouze pacienty, kteří byli akutně ohroženi na životě nebo na zdraví. Podobný průběh by měla mít i nadcházející stávka.

ČTĚTE VÍCE:

Lékařský odborový klub v Česku tvrdí, že německý protest může znovu zesílit tlak na zlepšení pracovních podmínek i u českých lékařů. „Němečtí kolegové nechtějí sloužit více než čtyři služby, u nás přitom lékaři v nemocnici běžně odslouží i deset nebo dvanáct služeb,“ řekl LN předseda LOK Martin Engel.

Co se týče platů, začínající lékař v německé městské nemocnici může počítat s platem minimálně 3800 eur (95 000 korun), po pěti letech praxe mzda stoupá minimálně o tisíc eur. Čeští lékaři si poslední akcí „Děkujeme, odcházíme“ vybojovali od ministra Hegera slib, že do dvou let by plat začínajícího lékaře měl dosahovat 1,5násobku průměrné mzdy, tedy zhruba 35 000 korun. V Německu dnes začínající lékař dostává 107 % průměrného platu.