Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němečtí neonacisté vyhánějí přistěhovalce

Svět

  13:51
BERLÍN - Krajně pravicová Národně demokratická strana Německa (NPD) před víkendovými parlamentními volbami rozeslala kandidátům z řad přistěhovalců dopis, v němž jim oznamuje, že by měli odjet do své původní vlasti. Státní zastupitelství už to začalo vyšetřovat jako podněcování k nenávisti. Napsal to dnešní deník Tagesspiegel.

Stoupenci německé neonacistické strany NPD foto: AFP

NPD je nejúspěšnější německou nacionalistickou stranou. Své zástupce má v zemských parlamentech ve východoněmeckém Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Sasku. Podle aktivistů z německého uskupení Síť proti náckům je program NPD rasistický a antisemitský a mezi straníky jsou lidé z neonacistických spolků. Německá vláda se před pár lety neúspěšně pokusila nechat stranu zakázat.

Podle Tagesspiegelu se berlínská NPD snaží oživit svou mdlou předvolební kampaň. Dopis dostali domů do schránky mimo jiné kandidáti na poslance tureckého původu. Dvoustránkový přípis vypadá jako úřední oznámení, které poslal "Váš zmocněnec pro repatriace cizinců". Má prý příjemce seznámit "s podrobnostmi Vaší cesty domů". Přistěhovalci by si "už nyní" měli začít ve vlasti hledat práci a bydlení.

"Pořád ještě nepochopili, že tato země je taky naše země," řekl kandidát za zelené Özcan Mutlu, který dopis o víkendu našel. Uvedl, že často dostává od pravicových extremistů výhružné listy a maily, takže je na to zvyklý.

Tentokrát se ale obává toho, že by to některé přistěhovalce mohlo vystrašit. Všichni si prý neuvědomí, že je to jen "laciná předvolební vějička" NPD bez právního základu.

Podněcování k nenávisti?

Berlínská NPD potvrdila, že list o víkendu odeslala. Protože na obálce nebyl žádný odesilatel, odpovědnost by měl nést šéf berlínské NPD Jörg Hähnel. Podle něj stranické "oznámení" dostanou do schránek i další kandidáti.

Michael von Hagen z vrchního státního zastupitelství uvedl, že existuje podezření na podněcování k nenávisti. Hähnel v minulosti stanul za podobné výpady před soudem už dvakrát. Vždy dostal pokutu. Rozsudky ale zatím nenabyly právní moci.

Podle některých je dopis jen součástí strategie NPD, která na sebe chce za každou cenu před volbami upozornit. Tagesspiegel napsal, že v zemských volbách v Sasku se straně podařilo znovu dostat do tamního parlamentu jen těsně. V Duryňsku neuspěla, v západních spolkových zemích nehraje žádnou roli, v Braniborsku má šance na úspěch jen malé a na postup do Spolkového sněmu vůbec žádné, uzavřel deník.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat