25. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němečtí policisté i vojáci se obracejí k radikálům. Kvůli migrační krizi i špatné výzbroji

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA V Německu se rozpoutala debata, do jaké míry sympatizují příslušníci bezpečnostních složek, tedy policie nebo armády, s pravicově-radikálními postoji. Otázku nastolil někdejší vrcholný politik křesťanských demokratů (CDU) Friedrich Merz.

V rozhovoru pro nedělní vydání listu Bild uvedl, že mezi vojáky a členy spolkového policejního sboru, který má mimo jiné na starosti ochranu hranic, soustavně klesá podpora pro demokratické strany. Z toho prý těží protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD).

Důsledek migrační krize?

Může jít o jeden z důsledků migrační krize let 2015 a 2016. Řada policistů považovala rozhodnutí vlády v Berlíně nechat státní hranice otevřené jako výraz selhání státu. 

Bývalý šéf poslaneckého klubu strany v německém Spolkovém sněmu Merz svá výbušná tvrzení opíral o „rozhovory s řadovými policisty“, kteří mu prý dávali opakovaně najevo, že cítí ze strany politického vedení země až příliš malou podporu pro jejich práci. A to nejenom ohledně migrace, ale v nedávné době například i při potírání kriminality rodinných klanů v německých městech.

Podobná nálada prý panuje i u příslušníků německé armády. Jim prý zase primárně vadí dlouhodobě špatný technický stav výzbroje a nízká pozornost, jaké se této problematice dostává ze strany vlády. Řada důstojníků navíc také nesouhlasí s faktickým zrušením všeobecné branné povinnosti, k níž před několika lety v Německu došlo.

Friedrich Merz, který se loni v prosinci neúspěšně ucházel o vedení největší vládní strany a těsně prohrál s Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, vyvolal svým rozhovorem značný rozruch. Vedení police a armády si totiž v minulých desetiletích zakládalo na tom, že má mechanismy umožňující odhalit případné sympatie pro radikální názory.

Nepřekvapí proto, že nejostřeji na Merzova slova zareagoval spolkový ministr vnitra Horst Seehofer, který ve vládě zastupuje bavorské křesťanské sociály (CSU), sesterskou organizaci CDU. 

„Neměl by zneužívat spolkovou policii jako odrazový můstek pro plánování vlastní politické kariéry,“ pustil se Seehofer do Merze, o jehož politických ambicích se v Německu pravidelně spekuluje.

Sympatie k AfD

Merze naopak podpořili zástupci několika stavovských organizací německé policie. „U spolkových policistů se kvůli tomu vytvořily sympatie k AfD. Dnes proto za ni někteří z nich kandidují při zemských volbách,“ uvedl pro deník Rheinische Post Jörg Radek, který je místopředsedou policejních odborů (GdP).

O jak citlivé téma se jedná, se ukázalo v uplynulých dnech i při jiné příležitosti. Na sociálních sítích se objevily snímky příslušníka spolkové policie, jenž zajišťoval koncert neonacistických rockových skupin ve východosaském Ostritzu (Ostřici). 

22.června 2019 v 14:12, příspěvek archivován: 24.června 2019 v 17:28

Was sollen denn diese Abzeichen bedeuten @PolizeiSachsen @bpol_pir? Sind diese offiziell oder mal wieder ein Einzelfall? #rechtsrocktnicht #ostritz https://t.co/LU8A6scMAo

Na své uniformě měl malý řecký nápis „Molon labe“ (v překladu: „Pojď si pro ně“). Jedná se o odkaz na výrok spartského krále Leonida, kterým reagoval na výzvu nepřátel složit zbraně. Postava spartského panovníka a celá symbolika, která s tím souvisí, je považována za jeden ze znaků nové pravice, například tak zvaného identitárního hnutí.

Adecco spol. s r.o.
Pracovník ve výrobě LEGO v Kladně

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč