Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Němečtí policisté tajně školili Libyjce

Svět

  8:37
BERLÍN/PRAHA - Výcvik údajně dohodli osobně Muammar Kaddáfí a Gerhard Schröder. Berlín se tak chtěl libyjskému vůdci odvděčit za jeho pomoc při osvobození německých rukojmích.

Bývalý německý prezident Gerhard Schroeder. foto: Lidové noviny

Německo řeší od konce minulého týdne skandál, v jehož centru stojí několik desítek elitních policistů a jeden voják. Spolu s nimi ovšem závažná podezření dopadají také na německou zahraniční rozvědku BND, velvyslanectví v Tripolisu a také na někdejšího kancléře Gerharda Schrödera.
Ti všichni se měli v letech 2005 až 2007 přímo či nepřímo podílet na výcviku zhruba 120 příslušníků libyjských bezpečnostních sil. Podle deníku Süddeutsche Zeitung zprostředkovala cesty německých policistů na sever Afriky soukromá bezpečnostní firma BDB Protection, kterou provozuje bývalý člen elitní protiteroristické jednotky GSG 9. Ta najímala jednotlivé policisty, kteří pak v Libyi pracovali během dovolené a bez vědomí svých zaměstnavatelů.

Podle týdeníku Der Spiegel měli Němci obdržet odměnu ve výši až 50 tisíc eur. Výcvik probíhal převážně v kasárnách nedaleko Tripolisu. Libyjci se od svých německých školitelů měli učit mimo jiné výsadek z vrtulníku.

Státní prokuratura v Düsseldorfu nyní v této souvislosti vyšetřuje osm elitních policistů z Kolína nad Rýnem, Bielefeldu a Essenu.

Pomáhala prý i rozvědka

Do celé záležitosti byla zřejmě aktivně zapojena také německá zahraniční rozvědka. S odvoláním na bezpečnostní zdroje to napsal list Berliner Zeitung s tím, že BND působila jako poradce. Mluvčí rozvědky Stefan Borchert ovšem něco takového rezolutně popřel.

Tím však výčet osobností a institucí, které byly do skandálu údajně zapojeny, zdaleka nekončí. Podle Spiegelu byli o výcviku Libyjců několikrát detailně informováni i diplomaté na německé ambasádě v Tripolisu.

Berlínský deník Tagesspiegel zase napsal, že školení v Libyi se účastnil i člen ochranky spolkového ministerstva obrany. Bild am Sonntag včera uvedl, že na začátku všeho stála dohoda mezi tehdejším spolkovým kancléřem Gerhardem Schröderem a libyjským vůdce Muammarem Kaddáfím z roku 2004.

Německo se tak Libyi chtělo odvděčit za její pomoc při osvobození unesené německé rodiny na filipínském ostrově Jolo v roce 2000.
Představitelé všech politických stran v německém Bundestagu žádají, aby se kauzou zabýval zvláštní vyšetřovací výbor parlamentu.

Kaddáfí a terorismus Libye byla po desetiletí v mezinárodní izolaci. Západ totiž Kaddáfího režim obviňoval z podpory terorismu. Změna nastala v roce 2003, kdy Tripolis přijal odpovědnost za atentát na letadlo americké společnosti PanAm nad skotským Lockerbie, při kterém zahynulo 270 lidí.