2. července 2019 21:00, aktualizováno  21:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němečtí politici von der Leyenovou tvrdě kritizují. Vadí jim aféry na ministerstvu i to, že nekandidovala v eurovolbách

Německá ministryně obrany u nehody vrtulníku poblíž Hannoveru 1. července 2019. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá ministryně obrany u nehody vrtulníku poblíž Hannoveru 1. července 2019. | foto: Swen Pförtner/dpa

Berlín  Opoziční Alternativa pro Německo (AfD) a Levice tvrdě kritizují nominaci německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (CDU) do čela Evropské komise a připomínají aféry na jejím úřadu. Radost nemá ani vládní Křesťanskosociální unie (CSU), která do čela EK prosazovala svého politika Manfreda Webera, jenž vedl kandidátku evropských lidovců ve volbách do Evropského parlamentu.

S nominací německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (CDU) do čela Evropské komise nesouhlasí koaliční sociální demokraté (SPD) a radost z ní nemá ani sesterská strana CDU - bavorská CSU. Velmi kriticky úterní návrh prezidentů a premiérů zemí Evropské unie vidí opoziční Alternativa pro Německo (AfD) a Levice, které připomínají aféry na německém ministerstvu obrany.

Vedení SPD v tiskové zprávě uvedlo, že nominaci odmítá jako nepřesvědčivou; nepovede podle něj k větší demokratizaci unie. Sociálním demokratům vadí především to, že von der Leyenová vůbec nekandidovala ve volbách do Evropského parlamentu, natož aby stála v čele některé z kandidátek. Právě někdo z takzvaných spitzenkandidátů by přitom podle SPD měl stanout v čele Komise.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová.
Ursula van der Leyen.

„Slzy radosti po Evropě u všech poradních firem: nové lukrativní trhy se najednou otevírají i mimo bundeswehr,“ napsala na twitteru Alternativa pro Německo, která tak narážela na velkorysé odměny, které německé ministerstvo obrany za úřadování von der Leyenové platilo externím poradcům.

02.července 2019 v 20:00, příspěvek archivován: 02.července 2019 v 20:59

Freudentränen europaweit bei allen Beratungsagenturen: Lukrative neue Märkte eröffnen sich schlagartig jenseits der #Bundeswehr! #vonderLeyen #Kommissionspraesidentin #EU #Europaparlament https://t.co/zM4SS4UfoK

Případ, kterým se zabývá vyšetřovací výbor německého parlamentu, připomněl i šéf Levice Bernd Riexinger, když na Twitteru napsal, že se přinejmenším firma McKinsey i celá branže poradců mohou radovat. Předseda AfD Jörg Meuthen zase poukázal na kauzu lodi Gorch Fock, jejíž oprava se už mnohonásobně prodražila a která podle kritiků symbolizuje celkově neuspokojivých stav německé armády pod vedením šedesátileté političky.

Bod pro Německo, ale porážka pro Evropu

Velkou radost z nominace ženy, která ministerstvo vede už od roku 2013, nemá ale ani vládní CSU. „Manfred Weber by byl legitimním šéfem Komise, byla by to také nejdemokratičtější cesta. Je hořké, že demokracie prohrála a zákulisí vyhrálo,“ uvedl předseda strany a bavorský premiér Markus Söder. Političku sesterské CDU ale přesto podpoří. Pro Německo je podle něj dobré, že obsadí tento post. „Ale jásat dnes nemůžeme. Je to bod pro Německo, ale porážka pro Evropu,“ poznamenal.

ČTK