Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němečtí zelení mají v čele svého ´Obamu ´

Svět

  16:38
ERFURT - Němečtí zelení si o víkendu zvolili do svého čela politika s tureckými kořeny - jako vůbec první německá politická strana. Dvaačtyřicetiletý Cem Özdemir si už v tureckých médiích vysloužil přezdívku "německý Obama" a parafrázi volebního hesla příštího amerického prezidenta "Yes, We Can" jako "Yes, We Cem".

Dvaačtyřicetiletý Cem Özdemir se stal předsedou německých zelených. O předsednické křeslo se bude dělit s Claudií Rothovou, neboť zelení mají tradičně v čele muže a ženu. foto: ČTK

Syn tureckých přistěhovalců by měl zeleným získat hlasy cizinců žijících v Německu a mladé generace. Německý tureckojazyčný deník Hürriyet napsal, že Özdemir přináší do Evropy změnu a jeho zvolení se rovná revoluci přistěhovalců.

O předsednické křeslo se potomek "gastarbeiterů" dělí s Claudií Rothovou, neboť zelení mají tradičně v čele muže a ženu. Třiapadesátiletá Rothová stojí na špici strany už pět let a mnozí zelení tuto emocionální a bojovnou ženu považují za duši partaje.

Dnes si německá ekologická strana také vybrala, kdo ji povede do parlamentních voleb příští rok. Budou to politici s vládní zkušeností, zelený "levičák" Jürgen Trittin a respektovaná "reálpolitička" Renate Künastová, šéfka poslaneckého klubu zelených. Pro tuto dvojici hlasovalo 92 procent delegátů sjezdu.

Do federálních voleb chtějí zelení jít s volebními tématy ochrany klimatu, spravedlnosti a svobody. Sázejí na novou sociálně-ekonomickou koncepci proti hrozící recesi, která obsahuje sociální, hospodářské a ekologické reformy. Chtějí prosazovat například výraznější kontrolu trhů, zlepšení efektivity sociálních dávek a výraznou ochranu klimatu.

Özdemir na sjezdu poznamenal, že zelení občas neumějí vysvětlit veřejnosti své ideje a plány a volal po vypořádání s velkou koalicí tvořenou konzervativní CDU/CSU a sociální demokracií.

"Rok 2009 bude zelený," komentovala dvaapadesátiletá Künastová výsledky sjezdu. "Co bylo před 30 lety bláznovstvím, je dnes mainstream," dodala. Její čtyřiapadesátiletý kolega Trittin byl ve vládě sociálních demokratů a zelených ministrem životního prostředí, a přestože na mnohé působil jako rudý hadr na býka, dovedl ve vrcholné politice prosadit řadu zelených cílů, například ústup od jaderné energetiky, na které strana trvá i v současnosti.

Pro zelené byla volba jejích kandidátů pro parlamentní volby premiérou, doposud byl vždy nezpochybnitelným volebním lídrem "enfant terrible" Joschka Fischer, který se ale s vysokou politikou rozloučil v roce 2006.
Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat