Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Němečtí Zelení se chtějí zbavit svého rebela. Palmer zpochybnil záchranu starších lidí s koronavirem

Svět

  5:00
BERLÍN/PRAHA - Němečtí Zelení dokázali v posledních letech obsadit v řadě větších měst pozice starostů. Jedním ze symbolů tohoto úspěchu je primátor ani ne devadesátitisícového univerzitního města Tübingenu na jihozápadě Německa, Boris Palmer.

Samorost. Zelený primátor Tübingenu Boris Palmer je znám svými kontroverzními vyjádřeními a to mnohým jeho spolustraníkům nevoní. foto: Reuters

Působení 47letého vystudovaného učitele matematiky a historie se ale nikdy neomezovalo pouze na domovské město. Je vítaným hostem televizních talkshow, protože jeho přítomnost bývá zárukou, že se bude o pořadu ještě dlouho živě diskutovat. Palmer totiž často říká věci, s nimiž jeho spolustraníci nesouhlasí a následně se od nich musejí distancovat. 

Teď ale primátor zjevně přestřelil. V souvislosti s průběhem koronavirové epidemie v Německu poskytl rozhovor soukromé televizní stanici Sat1, kde doslova uvedl: „Řeknu to úplně krutě. Možná že v Německu zachraňujeme lidi, kteří by za půl roku beztak umřeli.“

SCHUSTER: Křehká česko-německá květina

Nejenom u Zelených tím vyvolal bouři nevole. Desítky členů začaly požadovat jeho vyloučení. Palmer se sice za svá slova omluvil, zároveň ale uvedl, že byl prý špatně pochopen. Chtěl údajně upozornit na tíživé poměry dětí ohrožených chudobou, jejichž situace se hlavně v rozvojových zemích může stát kvůli omezením hospodářského života ještě kritičtější.

Celostátní vedení strany poté oznámilo, že již nebude Palmera podporovat, pokud by chtěl v roce 2022 obhajovat pozici primátora. „Boris Palmer se s nepěknou pravidelností opakovaně a provokativně staví proti hodnotám Zelených, často způsobem, kdy tím někoho dalšího vylučuje,“ komentovala rozhodnutí spolupředsedkyně strany Annalena Baerbocková.

Proti uprchlíkům i Gretě

Za kritizovaného primátora se však včera postavila těžká váha Zelených: zemský premiér Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann, jenž je historicky první a dosud jediný regionální šéf vlády, kterého strana má.

Palmer má prý právo vyjadřovat svoje názory. „Myslím si, že strana, která je už tak silná, musí vydržet, když se někdo vyjádří způsobem, který považuje většina za špatný,“ prohlásil Kretschmann. Zároveň ale dodal, že s obsahem primátorových slov nemůže ani trochu souhlasit.

Mnozí pozorovatelé viděli v Palmerovi, který v minulosti dokázal oslovit i pravicové a konzervativní voliče, potenciálního příštího zemského premiéra pro případ, že by dnes 72letý Kretschmann po nejbližších volbách předčasně odstoupil, aby uvolnil místo v čele vlády někomu mladšímu.

Primátorem Tübingenu byl Boris Palmer zvolen poprvé v roce 2004. K jeho hlavním cílům tehdy například patřilo lokální snížení emisí ve městě. V roce 2007 skutečně klesl objem skleníkových plynů na hlavu o 32 procent, což tehdy vyvolalo v rámci celého Německa značnou pozornost.

Vedle toho zastává názor, že k zajištění bezpečnosti na ulicích není možné sázet pouze na dialog a prevenci, ale občas je třeba přijít i s represivními opatřeními. Daleko víc ale Palmer provokoval mateřskou stranu svými stanovisky k uprchlické krizi z roku 2015. Zelení v zásadě podporovali politiku otevřených hranic, když například odmítali rozlišovat mezi lidmi, již prchali před válkou, a těmi, kdo přišli z ekonomických důvodů. Palmer naopak volal „po větším realismu“ a varoval, že počáteční sympatie veřejnosti mohou kvůli problémům přerůst v otevřenou nenávist.

Palmer také nepřímo kritizoval studentské protesty za klima. V reakci na loňský projev jejich iniciátorky, švédské aktivistky Grety Thunbergové v OSN, jí napsal otevřený dopis, v němž uvedl: „Milá Greto, nikdo Tvé mládí nezničil.“