Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neměla podpatky, nedostala plat. Teď rebelie Britky proti sexismu mění zákon

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Internetová petice britské recepční, která odmítla nosit podpatky, zvedla vlnu nevole proti sexismu na pracovištích. Parlament na základě toho žádá zpřísnění antidiskriminačních zákonů i jejich dodržování. Sexistická pravidla podle zprávy, kterou poslanci připravili, zahrnují i případy, kdy firmy po zaměstnankyních požadovali, aby nosily kratší sukně či se pravidelně líčily.

Vše začalo před dvěma lety. Nicola Thorpová, tehdy zaměstnaná jako recepční v londýnském centru poradenské firmy PricewaterhouseCoopers (PwC), se nesetkala s pochopením, když dorazila první den do nové práce ve vkusné černé obuvi – ale bez podpatků.

Nadřízení jí vysvětlili, že porušuje firemní dress code. Musí v práci nosit podpatky nejméně dva palce (pět centimetrů) vysoké. Odmítla. Poslali ji tedy domů bez nároku na ušlou mzdu, informoval americký list The New York Times.

Pět měsíců nato Thropová, původním povoláním herečka, sepsala on-line petici, která měla zaručit ochranu zaměstnankyním před diskriminačním dress-codem. Zalíbila se řadě žen na sociálních sítích. Ty začaly solidárně sdílet fotky, na kterých měly zásadně boty s plochou podrážkou a brzy měla petice přes 150 000 podpisů.

Petice přinutila politiky spustit vyšetřování vedené dvěma parlamentními komisemi. Více než dva roky po incidentu vydaly zprávu, která zahrnuje i firmu Portico (jejíž pravidla PwC dodržovala při vyhazovu Thropové) a jasně říká, že došlo k porušení zákona, když trvala na vysokých podpatcích zaměstnankyň. Zpráva zdůrazňuje, že je nutné zpřísnit zákony, aby zabránily zastaralým a sexistickým pravidlům zaměřeným na chování zaměstnankyň.

Kratší sukně i odhalování výstřihu

Během vyšetřování komise odhalily, že některé firmy po ženách například požadovaly, aby si dobarvovaly odrosty vlasů, oblékaly si kratší sukně a odhalovaly výstřih. Také je chtěly přimět neustále upravovat make-up či používat určitou barvu laku na nehty, napsal server BBC.

Diskriminace v oblasti pravidel pro oblékání je podle studie stále značně rozšířená, byť by ji měl pokrývat Zákon o rovnosti (Equality Act) z roku 2010.

Firma Portico pod dojmem kampaně na podporu Thorpové, odkazující na antidiskriminační zákon, již dříve upravila své požadavky na firemní kulturu. Představitelé Portica připomněli, že již stáhli kontroverzní požadavky na vzhled zaměstnankyň, které zahrnovaly vedle nároků na make-up například „minimální používání rtěnky a očních stínů“.

Společnost PwC vyjádřila nad celou aférou lítost a zdůraznila, že na pracovištích prosazuje rovnoprávnost. Současně upřesnila, že celý spor se týká výhradně firmy Portico, jež po ženě nošení lodiček na vysokých podpatcích požadovala.

Důležité v éře Trumpa

Zpráva členů parlamentu jako řešení doporučuje rozsáhlou kampaň, která by informovala veřejnost o tom, jaká práva mají zaměstnanci a jak si můžou efektivně stěžovat, pokud jsou porušena. Dále také zdůrazňuj nutnost zákony výrazněji prosazovat a za porušení udělovat větší finanční pokuty.

Thorpová se nad výsledky vyšetřování radovala. „Odmítla jsem pracovat ve firmě, která vyžaduje po ženách make-up, podpatky a sukni, to je v roce 2017 už něco nepřijatelného,“ komentovala rozhodnutí s tím, že je ještě důležitější v „éře Trumpa“, kdy je v Bílém domě jako vzor chování muž, který se chvástal svým špatným zacházením s ženami.

S tímto názorem není osamocena. V průběhu vyšetřování chodily parlamentní komisi početné reakce žen, jež se setkaly s obdobnou zkušeností jako Nicola Thorpová, některé dokonce popisovaly, že po nich byly vyžadovány „vyzývavé outfity“.

Také připomněla, že kromě protestu proti sexistickým praktikám se také jedná o záležitost veřejného zdraví, jelikož jsou vysoké podpatky náročné na nohy.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!