Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Neměli jsme jinou možnost.’ Princ Harry promluvil o odchodu od královského dvora

Britský princ Harry a jeho choť Meghan přicházejí do sálu svatého Jiří ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský princ Harry a jeho choť Meghan přicházejí do sálu svatého Jiří ve... | foto: AP Photo

Princ Harry v neděli poprvé promluvil na veřejnosti o událostech v rámci britské královské rodiny a jeho odchodu ze služeb královny. Podle něj mu „nezbyla jiná možnost“.

„Bohužel to dál nebylo možné,“ uvedl princ Harry na charitativním večeru. Bylo to jeho první veřejné vystoupení od momentu, kdy společně se svou chotí oznámili, že se chtějí zbavit role „předních členů královské rodiny“.

„Mohu si jen představovat, co všechno jste slyšeli v posledních týdnech. Chci, abyste slyšeli pravdu ode mě, ne v roli prince nebo vévody, ale od Harryho,“ pronesl druhorozený syn prince Charlese a princezny Diany. V projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že svůj odchod ze služeb královny plánoval jinak.

Syna britského prince Harryho a jeho manželky Meghan pokřtili v soukromé kapli...
Na dostizích se objevil i princ Harry a vévodkyně Meghan.

Vévoda ze Sussexu během svého projevu řejk, že s Meghan nalezl „lásku a štěstí, o nichž doufá, že vydrží až do konce života“. Dodal ale, že jeho rozhodnutí neznamená odchod ze země.

„Spojené království je můj domov a místo, které nade vše miluji. Na tom se nikdy nic nezmění,“ sdělil publiku Harry. Společně s Meghan prý touží po „klidnějším životu“. Přesto prý princ cítí tlak, protože „za sebou nechává svou rodinu“.

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

Nejvíc pozornosti přitahovali novomanželé, princ Harry a Meghan.

Novomanželé princ Harry a Meghan.

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu, což jsou tituly, které dvojici zůstávají, se na tom dohodli s královnou Alžbětou II. Harry a Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

„Doufali jsme, že budeme nadále sloužit královně, Společenství a mým armádním spolkům bez veřejného financování. Bohužel to nebylo možné,“ řekl princ, který zůstává šestým v pořadí následnictví na britský trůn.

„Přijal jsem to s vědomím, že to nic nemění na tom, kdo jsem nebo jak jsem oddaný. Ale doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život,“ prohlásil Harry.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...