Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocná vědkyně se po měsíci dostala z Antarktidy

Svět

  7:00
CHRISTCHURCH - Evakuace vážně nemocné americké vědkyně Renee-Nicole Douceurové, která více než měsíc čekala na převoz z antarktické základny McMurdo, se zdařila a žena už je na Novém Zélandu. Letadlo s Američankou na palubě přistálo včera na letišti v Christchurch. Douceurová nyní podstoupí lékařské testy, které určí, co způsobilo její problémy se zrakem a řečí.

Nedatovaný snímek Renee-Nicole Douceurové.

Evakuace vědkyně z Antarktidy měla poměrně dramatický průběh. Douceurová má zdravotní problémy už od srpna, ale společnost Raytheon Polar Services, která základnu na antarktickém pobřeží Rossova moře provozuje, s převozem souhlasila až po dlouhých týdnech. Nouzová přeprava je kvůli klimatickým podmínkám extrémně nebezpečná a nákladná.

Měsíce čekání

Nemocná vědkyně zůstává na Antarktidě bez pomoci

Americká polární stanice na jižním pólu, kde žena utrpěla mrtvici

Americká polární stanice na jižním pólu, kde žena utrpěla mrtvici

Vědkyně je upoutána na lůžko

Osmapadesátiletá Renee-Nicole Douceurová částečně ztratila zrak a mluví jen velmi obtížně. Každý den dostávala na základně, kde byla upoutána na lůžko, kyslíkovou terapii. Podle lékařů ale potřebovala vyšetření speciálními přístroji, které na polární stanici neměli.

Letadlo, které mělo vědkyni převézt k lékařskému ošetření do nejbližší plně vybavené nemocnice, odstartovalo v pátek z Chile. Do Antarktidy doletělo v sobotu, ale pak muselo čekat na britské základně Rothera na lepší počasí.

Lékaři nebyli schopni Douceurové na dálku pomoci, předběžně se hovoří o tom, že problémy s viděním a řečí mohla způsobit mozková mrtvice nebo nádor.

Stanice společnosti Raytheon byla dějištěm záchranné akce i přesně před rokem, také tehdy musel být evakuován jeden z pracovníků ve vážném zdravotním stavu. Velice dramatická byla i záchrana americké lékařky v roce 1999, při které letadlo přistávalo na plochu vyznačenou hořícími barely s benzinem. Žena musela být urychleně hospitalizována s rakovinou prsu.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat