Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
18. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nemocná vědkyně se po měsíci dostala z Antarktidy

Nedatovaný snímek Renee-Nicole Douceurové.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nedatovaný snímek Renee-Nicole Douceurové. |

CHRISTCHURCH Evakuace vážně nemocné americké vědkyně Renee-Nicole Douceurové, která více než měsíc čekala na převoz z antarktické základny McMurdo, se zdařila a žena už je na Novém Zélandu. Letadlo s Američankou na palubě přistálo včera na letišti v Christchurch. Douceurová nyní podstoupí lékařské testy, které určí, co způsobilo její problémy se zrakem a řečí.

Evakuace vědkyně z Antarktidy měla poměrně dramatický průběh. Douceurová má zdravotní problémy už od srpna, ale společnost Raytheon Polar Services, která základnu na antarktickém pobřeží Rossova moře provozuje, s převozem souhlasila až po dlouhých týdnech. Nouzová přeprava je kvůli klimatickým podmínkám extrémně nebezpečná a nákladná.

Měsíce čekání

Nemocná vědkyně zůstává na Antarktidě bez pomoci

Americká polární stanice na jižním pólu, kde žena utrpěla mrtvici

Americká polární stanice na jižním pólu, kde žena utrpěla mrtvici

Vědkyně je upoutána na lůžko

Osmapadesátiletá Renee-Nicole Douceurová částečně ztratila zrak a mluví jen velmi obtížně. Každý den dostávala na základně, kde byla upoutána na lůžko, kyslíkovou terapii. Podle lékařů ale potřebovala vyšetření speciálními přístroji, které na polární stanici neměli.

Letadlo, které mělo vědkyni převézt k lékařskému ošetření do nejbližší plně vybavené nemocnice, odstartovalo v pátek z Chile. Do Antarktidy doletělo v sobotu, ale pak muselo čekat na britské základně Rothera na lepší počasí.

Lékaři nebyli schopni Douceurové na dálku pomoci, předběžně se hovoří o tom, že problémy s viděním a řečí mohla způsobit mozková mrtvice nebo nádor.

Stanice společnosti Raytheon byla dějištěm záchranné akce i přesně před rokem, také tehdy musel být evakuován jeden z pracovníků ve vážném zdravotním stavu. Velice dramatická byla i záchrana americké lékařky v roce 1999, při které letadlo přistávalo na plochu vyznačenou hořícími barely s benzinem. Žena musela být urychleně hospitalizována s rakovinou prsu.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...