28. února 2018 14:10, aktualizováno  14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nemůžu klidně sedět v křesle ministra.‘ Kvůli vraždě novináře rezignoval slovenský ministr kultury

Slovenský ministr kultury Marek Maďarič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský ministr kultury Marek Maďarič. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenský ministr kultury Maďarič oznámil demisi. Novinářům řekl, že se nedokáže vyrovnat s tím, že za jeho působení byl zavražděn novinář. Reportér portálu Aktuality.sk Ján Kuciak a jeho partnerka byli zastřeleni minulý týden, policie za nejpravděpodobnější motiv dvojnásobné vraždy označila novinářovu investigativní práci.

„Z věcného hlediska má k médiím nejblíže ministerstvo kultury. Po tom, co se stalo, si nedovedu představit, že budu sedět v křesle ministra. Mé rozhodnutí souvisí s vraždou novináře,“ řekl Maďarič.

„Po tom, co se stalo, si nedovedu představit, že budu jen tak klidně sedět v křesle ministra,“ uvedl ministr podle serveru Denník N. „Podat demisi je mé osobní rozhodnutí, které se nevztahuje k nikomu v politice. Ráno jsem to oznámil panu premiérovi a předpokládám, že svou demisi osobně doručím panu prezidentovi v pondělí.“ Maďarič zůstává členem Smeru a nechává si i poslanecký mandát.

„Před nějakým časem jsem opustil vedení Smeru, možná i z důvodu jiného pohledu na nějaké věci, ale vždy jsem říkal, že má kritika směřovala k tomu, že chci, a by na Slovensku byla sociální demokracie. Jako řadový člen této strany bych chtěl (nadále - pozn. red.) působit, uvidíme, co přinese budoucnost,“ dodal Maďarič.

Loni v prosinci Maďarič rezignoval na post místopředsedy Směru-SD

Maďarič zastával post ministra kultury i v předchozích dvou vládách současného premiéra Roberta Fica, a to v letech 2006 až 2010 a 2012 až 2016. Maďarič řekl, že po odchodu z ministerského postu hodlá vykonávat mandát poslance, za kterého byl zvolen v předloňských volbách na kandidátce nyní nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), jejíž předsedou je Fico.

Slovenská opozice v souvislosti s vraždou novináře vybídla k odchodu ministra vnitra a policejního prezidenta, demisi Maďariče nepožadovala. Lídr opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič v reakci na Maďaričovo oznámení demise uvedl, že deset let kryl zločiny Směru-SD a že jeho demisi považuje za pozdní projev svědomí.

Loni v prosinci Maďarič rezignoval na post místopředsedy Směru-SD. Učinil tak po krajských volbách, ve kterých strana zaznamenala značné ztráty. Maďarič tehdy řekl, že v krajských volbách neuspěli nejen kandidáti Směru-SD, ale strana jako taková. V mediích byl Maďarič označován za politického stratéga Směru-SD, jehož vliv na chod strany se prý ale postupně snižoval. V minulosti měl Maďarič ve straně na starosti například předvolební kampaně.

Maďarič po nástupu současné koaliční vlády do úřadu neprosadil zvýšení takzvaných koncesionářských poplatků, z nichž je financován veřejnoprávní rozhlas a televize RTVS. Proti návrhu se postavila koaliční Slovenská národní strana, byť zlepšení financování RTVS kabinet slíbil ve svém programovém prohlášení.

ČTK, Lidovky.cz