Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nenávidím vás, a tohle je jediné řešení

Svět

  11:23
KAUHAJOKI (FINSKO) - Dvaadvacetiletý Matti Saari nenáviděl lidi a celou lidskou rasu. Proto se v úterý s pistolí vypravil na střední školu v Kauhajoki na jihozápadě Finska a zastřelil devět svých spolužáků a jednoho učitele. Nakonec sám podlehl vážným zraněním. Policie našla v jeho bytě vzkaz, který má objasnit motivy Saariho činu.

Studentky zapalují svíčky před školou ve finském městě Kauhajoki, kde dvaadvacetiletý Matti Saari (ve výřezu vlevo) zastřelil deset lidí. foto: koláž Lidovky.cz

Podle slov Jariho Neulaniemiho z kriminální policie (KRP) našli vyšetřovatelé tento vzkaz v úterý v Saariho pokoji na studentské koleji. Akci prý plánoval od roku 2002. Všichni zastřelení byli prý jeho spolužáci nebo studenti téhož ročníku.

Na internetovém server  You Tube se objevilo několik videí, kde střílí mladík jménem Finnishman Matti Saari, přezdívaný Wumpscut. Ten je pravděpodobně i autorem dnešního masakru na finské škole.Vyšetřovatelé zveřejnili informace o Saariho obětech. Zastřelil osm studentek, jednoho studenta a jednoho učitele. K jejich identifikaci budou prý zapotřebí testy DNA či porovnání zubních záznamů, protože těla jsou ohořelá od požáru. Ten pravděpodobně založil sám útočník, aby vyvolal ještě větší zmatek.

Devět mrtvých těl bylo nalezeno v jedné třídě, desátou oběť policisté našli na chodbě. Saariho řádění trvalo hodinu a půl. Vystřílel desítky nábojů a údajně třikrát či čtyřikrát vypálil na policejní jednotky. Ty palbu neopětovaly.

Jedenadvacetiletá těžce zraněná dívka podle šéflékaře univerzitní nemocnice v Tampere Mattiho Lehtiho v noci podstoupila dvě operace, je nadále ve vážném stavu, ale mimo akutní ohrožení. Zbývající dva zranění byli propuštěni domů. Mnoho lidí utrpělo méně závažná poranění, například lehčí popáleniny, řezné rány od střepů či oděrky, které si sami způsobili při útěku z budovy.

Finský premiér Matti Vanhanen se dnes zúčastnil diskuze se studenty, učiteli a rodiči. Řekl, že je dobré, že policie věděla o Saariho činnosti na internetu a že si ho pozvala na pohovor. Prý se ale musí vyšetřit, jak je možné, že mladíka propustila a že si mohl ponechat i svou zbraň. Během vyšetřování totiž vyšlo najevo, že Saariho asi dvacet hodin před masakrem vyslýchala policie kvůli jeho videím na serveru YouTube.

Celé Finsko truchlí
"Neznáme všechny okolnosti, které vedly k tomuto incidentu, ale jsem si jistá, že se všichni obáváme dalšího vývoje, který vyústil v to, že musíme čelit tváří v tvář tragické střelbě podruhé za jeden rok," prohlásila finská prezidentka Tarja Halonenová, která se momentálně v New Yorku účastní zasedání Valného shromáždění OSN. Ve svém prohlášení tak vzpomněla na gymnázium v Tuusule, kde loni při podobném masakru zemřelo devět lidí.

Celé Finsko dnes truchlí nad oběťmi úterního masakru. Premiér na dnešek vyhlásil státní smutek, všechny vlajky budou až do západu slunce viset na půl žerdi.

Premiér Matti Vanhanen dnes řekl, že vláda přezkoumá současný zákon, který umožňuje držení střelné zbraně pro sportovní účely či lov osobám od patnácti let. Veřejnost podle něj zpřísnění podmínek pro získání zbraně může očekávat do několika měsíců.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat