Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
25. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Není Hollandovou ženou, tak proč první dámu živíme z našich daní, zuří Francouzi

Valérie Trierweilerová a Francois Hollande | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Valérie Trierweilerová a Francois Hollande | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Žije z peněz daňových poplatníků a to není za prezidenta ani provdaná. Ve Francii opět kritizují první dámu Valérii Trierweilerovou, která je s prezidentem Francoisem Hollandem pouze "na hromádce." Svou zálibou v luxusu dráždí první dáma už dlouho, teď se ozývají hlasy, že by neměla být "dotována" z peněz řadových Francouzů.

Francouzský multimilionář Xavier Kemlin si myslí, že by Trierweilerová neměla žít z peněz daňových poplatníků. Dokonce na ni podal stížnost k soudu, obviňuje ji ze zpronevěry. "Nejsou manželé, tak proč by se z našich daní mělo platit její bydlení, strava, cesty a personál," ptá se Kemlin. Přestože Trierweilerová o sobě tvrdí, že je socialistkou tělem i duší, kritici často poukazují na její zálibu v luxusu, kterou se od doby, co se nastěhovala do Elysejského paláce, ani netají.

Trierweilerová má z pozice první dámy, byť neprovdané, práva stejná, jako kterákoliv jiná "oficiální" manželka prezidenta. Využívá tak nejen oficiální sídla, auta a letadla, ale má také vlastní kancelář a zaměstnance, píše Daily Telegraph.

ČTĚTE TAKÉ:

Kemlina, který žije ve Švýcarsku, ale daně platí ve Francii, rozzuřil plán Hollandovy socialistické vlády zavést pro nejbohatší Francouze daň ve výši 75 procent příjmů. Například herec Gérard Depardieu kvůli tomu požádal o ruské občanství.

"První konkubína Francie"

"Ve světě jsme všem pro smích, a to kvůli vztahu prezidenta a Trierweilerové," říká Kemlin. Loni vyšlo najevo, že Trierweilerová byla milenkou nejen Hollanda, ale měla i poměr s ženatým ministrem Patrickem Devedjianem. Přitom ona sama byla v tu doba stále ještě provdána za svého druhého manžela. Ani Hollande ovšem není bez viny. Když si začal s Trierweilerovou, žil stále ještě s matkou svých čtyř dětí Ségolane Royalovou.

Kvůli její značné nepopularitě už některá francouzská média překřtila Trierweilerovou na "První konkubínu Francie."

Valérie Trierweilerová a Francois Hollande
mtrMiluše Trefancová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.