Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Manning není špion. Dejte mu Nobelovu cenu míru, žádá 100 000 lidí

Svět

  14:22aktualizováno  20:55
OSLO/WASHINGTON - Nobelův výbor v norském Oslu v pondělí převzal petici, která žádá udělení Nobelovy ceny za mír americkému vojákovi Bradleymu Manningovi souzenému v USA za špionáž. Jeden z iniciátorů petice, americký protiválečný aktivista a novinář Norman Solomon, na svých webových stránkách tvrdí, že sehnal 100.000 podpisů.

Demonstrace na podporu Bradleyho Manninga, obviněného americkým vojenským soudem ze špionáže a krádeže důvěrných dokumentů foto: ČTK

Pětadvacetiletý vojín Manning nyní stojí před americkým vojenským soudem, který ho už shledal vinným ze špionáže a krádeže důvěrných státních dokumentů, za které hrozí až 90letý trest vězení. Voják nechal tajné depeše zveřejnit v roce 2010, kdy sloužil v misi v Iráku jako zpravodajský analytik. Většina materiálů se pak objevila na internetu.

Soud se zlobí kvůli zveřejnění videa s Manningem

Napjatou atmosféru kolem soudního procesu s americkým vojákem Bradleym Manningem, který poskytl serveru WikiLeaks statisíce tajných dokumentů, v pondělí ještě vyhrotil incident s videem, jež se objevilo na internetu. Navzdory soudnímu zákazu pořizovat záběry ze soudní síně se na serverech YouTube a Vimeo objevil krátký klip, na němž je vidět předsedkyně soudu i sám obžalovaný.

Petici v Oslu v pondělí předala organizace RootsAction. Podle jejího spoluzakladatele Solomona Manning svými odhaleními přispěl ke zkrácení války v Iráku. Většina podpisů pod peticí patří Američanům, uvedl Solomon v norské televizi.

Petice nemá na rozhodnutí výboru vliv

Bradleyho Manninga považují mnozí za hrdinu

Člen Nobelova výboru Asle Toje, jenž petici přebíral, agentuře NTB řekl, že petice nebude mít na rozhodování výboru vliv. "Není to soutěž v popularitě," zdůraznil.

Muže, který umožnil zveřejnění statisíců tajných vojenských a diplomatických depeší serverem WikiLeaks, už dříve na ocenění formálně nominovala irská nositelka Nobelovy ceny za mír Mairead Corriganová Maguireová, která stejné ocenění získala v roce 1976 za své snahy o ukončení sektářského násilí v Severním Irsku.

Manning je podruhé mezi nominovanými

Solomon se domnívá, že Manning jednal v zájmu míru a demokracie, a proto si cenu zaslouží. Spolu s ním je o tom přesvědčeno 100.000 lidí z celého světa, kteří podepsali petici - ta je spolu s komentáři k vidění na internetových stránkách.

"Díky Bradleymu Manningovi se Američané a další lidé po celém světě dozvěděli, co jejich vlády skutečně dělají. Ta odhalení způsobila politikům v mnoha zemích potíže, protože oni nejraději jednají v zákulisí," napsal Solomon v deníku USA Today.

VÍCE ZDE:

Nominace na letošní Nobelovu cenu za míru byly ukončeny letos na jaře, v seznamu navržených je 259 jmen organizací a jednotlivců. Manning byl mezi nominovanými i loni. Letošní držitel Nobelovy ceny za mír bude oznámen 11. října.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!