25. dubna 2018 13:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nenoste jarmulku na veřejnosti, doporučil po útocích šéf německé židovské obce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Němci nosí kippah na podporu židovské menšiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němci nosí kippah na podporu židovské menšiny. | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA Podle předsedy německé židovské obce by Židé po nedávných útocích neměli na veřejnosti nosit tradiční pokrývku hlavy, aby příliš neupozorňovali na svou náboženskou příslušnost. Německo by však podle něj mělo jasně ukázat, že antisemitské útoky netoleruje.

„Ukazovat ostentativně, kdo jste, by ze zásady měl být ten nejlepší způsob, jak bojovat s antisemitismem. Přesto bych doporučil všem lidem, aby nenosili na veřejnosti kippah (jarmulku) ve velkých německých městech,“ uvedl v berlínském rádiu předseda německé židovské obce Josef Schuster ve stínu nedávných antisemitských útoků.

Zároveň však upozornil, že pokud Němci odmítnou postavit antisemitismu, bude podle něj demokracie v ohrožení.

„Není to jen o antisemitismu, jde to ruku v ruce s rasismem, ruku v ruce s xenofobií. Potřebujeme zde jasnou stopky,“ dodal Schuster. Návrh, aby na sebe Židé ve velkých městech příliš neupozorňovali, přišel pár dní před solidárním pochodem „Berlín nosí kippah“, který se uskutečnil ve středu na podporu židovské komunity.

Minulý týden totiž německá policie vyšetřovala v Berlíně útok na dva mladé muže, kteří měli na hlavách jarmulku. Útočník pokřikoval antisemitské urážky a bil dva mladíky. V průběhu týdne pak židovské organizace v Berlíně vyjádřily obavu nad zvyšujícím se počtem verbálních i fyzických útoků s antisemitským podtextem na školách.

Právě takové útoky během víkendu odsoudila kancléřka Angela Merkelová. Pro izraelskou televizi Channel 10 uvedla, že na antisemitismus v Německu podněcují hlavně krajně pravicové strany, ale objevují se i výhrůžky ze strany některých muslimských uprchlíků. Tyto útoky odsoudila i německá muslimská obec.

Podle BBC se německá židovská populace značně rozrostla od roku 1989. Před pádem Berlínské zdi bylo v Německu kolem třiceti tisíc Židů, v současnosti se pohybuje kolem dvou set tisíc.

mhMartin Hampejs
  • 15Diskuse


On-line reportáž

Útok ve škole na Krymu
17:20
Vlivný ruský senátor obvinil Ukrajinu z možné odpovědnosti za střelbu a explozi ve škole v Kerči, kde přišlo o život 19 lidí. Město leží na východním cípu ukrajinského Krymu, který Rusko v roce 2014 násilně obsadilo a vyhlásilo za své území. Senátor Franc Klincevič podle agentury Interfax prohlásil, že v kerčské tragédii "je patrná ukrajinská stopa". Mohou to prý být jak oficiální ukrajinské struktury, tak místní nacionalisté, "kteří jsou kvůli nenávisti vůči Rusku schopni všeho".
16:24
Očití svědci v ruských médiích hovořili i o tom, že slyšeli střelbu. "Vykoukl jsem z učebny - a tam kráčí chlapec se zbraní v ruce a po všech střílí. Schoval jsem se a doufal, že si mě nevšimne. Za deset minut přijeli policisté s automatickými puškami. Když začali evakuovat žáky a učitele, taky jsem vyšel," vylíčil listu Komsomolskaja pravda jeden ze studentů. "Na chodbě výbuch rozbil okna. Všechny stěny byly ohořelé," dodal. "Vyšli jsme na vnitřní dvůr školy a za minutu vše vybouchlo. Všude lítalo sklo, střílelo se. Utíkala jsem a viděla jsem, jak kluci padají a krev stříká. Svou kamarádku Dášu jsem už neuviděla," vylíčila studentka Margarita podle serveru Newsru.com.
16:23
Ukrajinští prokurátoři zahájili šetření útoku v Kerči, který klasifikovali jako teroristický čin. Informuje o tom jejich