Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Cvičný teroristický útok v Polsku šokoval školáky i policii. Jeden žák vyskočil z okna

Polská policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polská policie. | foto: Reprofoto

VARŠAVA Jeden žák vyskočil oknem, druhý propadl panice a další děti se vyděsily k pláči během simulovaného teroristického útoku, kteří podnikli zamaskovaní muži se zbraněmi v rukou v základní škole v městečku Barczewo na severovýchodě Polska. Ředitelka školy, která si útok z „cvičných důvodů“ objednala, ale nikoho předem nevarovala, už přišla o funkci a to přesto, že nedávno získala diplom „superředitelka roku 2019“.

„Až po ovládnutí školy teroristy kdosi konečně žákům a učitelům vysvětlil, že to nebyl opravdový útok, ale cvičení a že pánové v kuklách nejsou teroristé, ale fanoušci vojenské historie,“ napsal zpravodajský server Onet.pl. Zamaskované komando nejenže vypadalo přesvědčivě, ale v školních chodbách odpalovalo i ohlušující granáty. Některé děti prý stále trpí následky leknutí a potřebují pomoc odborníků. 

Útok šokoval nejen děti, ale hlavně jejich rodiče, místní úřady a i policii. Ani ta totiž nebyla předem upozorněna, a tak alespoň dodatečně varovala, že vše mohlo dopadnout hodně špatně: kdyby kdokoliv během akce ve škole zatelefonoval policistům, přijali by hlášení o teroristech s plnou vážností a podle toho by také jednali.

Ředitelku v čele školy zastupuje učitel, který sice o útoku nevěděl, ale dokázal duchapřítomně uklidnit třídu, včetně desetiletého chlapcem, který propadl záchvatu paniky. A chlapec z jiné třídy, který před teroristy vyskočil z okna, naštěstí skákal ze třídy v přízemí. 

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...