Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Extremista buduje neonacistickou kolonii, skupuje americké město

neonacismus (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy neonacismus (ilustrační foto) | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Titěrné, ospalé americké městečko u hranic s Kanadou. Kdysi jím vedla železnice a vcelku vzkvétalo, od uzavření trati se ale většina obyvatel odstěhovala a město zchátralo. Od loňska je tam však opět nebývale rušno. Přistěhoval se do něj totiž kanadský extremista a hodlá tam vybudovat neonacistickou koloniii.

Když se před rokem do zapadlého, omšelého městečka Leith v Severní Dakotě přistěhoval jednašedesátiletý Craig Cobb, sotvakdo z jeho sousedů tušil, že se jim ještě postará o pěkné pozdvižení. Málokdo by v bělovlasém, starším muži s bradkou hádal zarytého stoupence "bílé síly". Kvůli podněcování k rasové nesnášenlivosti po něm dokonce šly kanadské úřady, a tak prchnul přes hranici do Spojených států.

Záhy po svém příjezdu začal Kanaďan v Leithu skupovat řadu pozemků a nemovitostí a spřádat plány na převzetí místní městské rady. Svůj plán na vybudování komunity "bílých nacionalistů" zveřejnil na antisemitsky a rasisticky orientovaném internetovém fóru .

Stejně smýšlející jedince Crobb vyzýval, aby se k němu připojili a společně převzali vládu na městem. Členy fóra ujišťoval, že je zajištěné napojení na vodovod, stejně tak i připojení k elektrické síti nebo internetu.

Na webu uvedl jen to, že se místo nachází kdesi v Severní Dakotě. Přesné místo budoucí kolonie, tedy Leith, údajně sdělil jen několika málo "vyvoleným". "Chci, aby se sem lidé nastěhovali hned a v tichosti, aniž by se o tom někdo dozvěděl," napsal tehdy na kontroverzní fórum. Na Crobbovy plány jako první veřejně upozornil lokální deník .

Na půl cesty ke Cobbsville

Podle zjištění listu toho o Crobbovi sousedé příliš netuší. Jen to, že za poslední rok, od chvíle kdy se přistěhoval, skoupil řadu nemovitostí. Nejčastěji od majitelů, kteří již městečko opustili, za pár stovek dolarů za pozemek. Podle úředních záznamů vlastní Kanaďan v Leithu dvoupatrový dům a dvanáct dalších pozemků.

Když se jej starousedlíci vyptávali, proč si pořizuje tolik parcel, odpověděl, že prý jich skoupí tolik, kolik to jen bude možné, a pak po sobě přejmenuje městečko na Cobbsville.

Podle jednoho ze zaměstnanců tamního úřadu Muriela Ulricha na to místní reagovali po svém - začali pozemky skupovat také, aby cizincovi zabránili v jeho plánu. "Žiju tu 34 let a nikdy jsem nezažil, že by se tu dělo tolik obchodů," popsal Bismarck Tribune úředník. "Drtivá většina pozemků je teď už rozprodaná," dodal.

Přesto však už je možná pozdě. Podle úředních záznamů Cobb již stačil převést dva pozemky na nové majitele, kteří pro titěrné městečko nic dobrého nevěstí. Jedním z nich je Tom Metzger, v 70. letech čelní postava kalifornské odnože Ku Klux Klanu, jenž později založil stejně orientované hnutí White Aryan Resistance (Bílý árijský odpor). Druhou osobou, na níž Cobb přepsal jeden ze svých pozemků, je Alex Linder, zakladatel a správce Vanguard News Network.

Severodakotský list navíc přišel se zjištěním, že na jiném z pozemků, stále ještě oficiálně patřícím Cobbovi, se pohybují minimálně další dva muži.

Podle sčítání z roku 2010 v Leithu trvale žilo všehovšudy jen šestnáct osob. Pokud výzev Kanaďana uposlechne ještě několik dalších extremistů, brzy by se jeho sen o Cobbsvillu mohl naplnit. Každý obyvatel s trvalým bydlištěm se totiž rovná jednomu hlasu v městské radě. A najít sedmnáct podobně smýšlejících individuí ve více než tří set milionových Spojených státech rozhodně není nic nemožného.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....