Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pátrání po přeživších havárie letadla v Nepálu přerušila tma, obětí je už 69

Svět

  8:39aktualizováno  15:52
Při nedělní havárii letadla v Nepálu zemřelo nejméně 69 ze 72 lidí na palubě, uvedli aerolinky. Mezi obětmi není žádný Čech. Stroj společnosti Yeti Airlines směřoval z metropole Káthmándú do města Pokhara, kde se zřítil. Zatím není jasné, proč k neštěstí došlo. Záchranné práce jsou přerušeny kvůli tmě, budou pokračovat v pondělí.

O havárii informoval server The Kathmandu Post, podle něhož stroj cestoval se 68 civilisty a 4 členy posádky na palubě, dva z cestujících byli kojenci. Počty mrtvých uváděné různými zdroji se liší, nepálský úřad pro civilní letectví informoval o 68 mrtvých. Mluvčí letecké společnosti v prohlášení oznámil, že na palubě cestovalo 15 cizinců: pět Indů, čtyři Rusové, dva Jihokorejci a po jednom člověku z Irska, Austrálie, Francie a Argentiny.

„Můžeme s jistotou potvrdit, že na palubě letadla se nenacházel žádný český pasažér,“ uvedla na dotaz redakce iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

List Katmandu Post uvedl, že letadlo havarovalo mezi mezinárodním letištěm v Pokhaře a starým letištěm v tomto městě. Jedno z videí zveřejněných na Twitteru naznačuje, že se tak stalo při přistávacím manévru na dráze. Na záběrech ze sociálních sítí jsou vidět plameny stoupající z trosek. Nepálská televize ukázala také záběry davů lidí, kteří se v blízkosti havárie shromáždili.

Podle agentury AP jde o nejhorší letecké neštěstí v Nepálu od roku 1992.

Úřad pro civilní letectví v Pokhaře uvedl, že počasí v oblasti bylo dobré a nemohlo hrát při nehodě roli. Pilot havarovaného letadla dostal od řízení letového provozu povolení k přistání a nehlásil žádné technické ani jiné problémy. Společnost Yeti Airlines uvedla, že zrušila všechny své lety plánované na pondělí.

Nepálský premiér Pušpa Kamál Dahal svolal mimořádné zasedání vlády, která zřídila komisi pro vyšetření příčin havárie. Očekává se, že zprávu o nehodě podá do 45 dnů, řekl novinářům ministr financí Bišnu Paudel.

Na záchranných pracích se podílelo na 300 policistů a také příslušníci armády.

Khum Bahádur Chhetri letadlo pozoroval ze střechy svého domu a agentuře Reuters popsal dráhu stroje před nehodou. „Viděl jsem, jak se letadlo třese, pohybuje se doleva a doprava a pak se náhle jeho příď prudce sklonila a stroj spadl,“ řekl. Dodal, že místní obyvatelé odvezli dvě osoby do nemocnice.

„Polovina letadla leží na svahu,“ řekl agentuře Arun Tamu, jeden z místních, který na místo dorazil několik minut po pádu letounu. „Druhá polovina spadla do soutěsky řeky Seti,“ dodal. Na druhé z míst se záchranáři dostávají jen s potížemi.

Dvoumotorové letadlo ATR 72 bylo podle webové stránky FlightRadar24 staré 15 let. Zhusta používaný stroj vyrábí společný podnik Airbusu a italské společnosti Leonardo. Aerolinky Yeti mají podle svého webu ve flotile šest takových strojů. Společnost se označuje za předního domácího dopravce. Vlastní také společnost Tara Air a obě společně nabízejí „nejširší leteckou síť“ v Nepálu, uvádí Yeti.

Evropská unie od roku 2013 zakázala nepálským leteckým společnostem vstup do svého vzdušného prostoru s odvoláním na obavy o bezpečnost.

Na území Nepálu leží osm ze 14 světových osmitisícovek včetně nejvyšší hory světa Mount Everest. V zemi s velmi hornatým terénem a rychlými změnami počasí jsou letecké havárie relativně časté. Řada letišť leží v místech, kam se lze jen obtížně dostat jiným dopravním prostředkem.

Nedělní katastrofa je podle agentury AFP nejhorším leteckým neštěstím v himálajské zemi od havárie letadla společnosti Pakistan International Airlines nedaleko Káthmándú v roce 1992, při níž zahynulo všech 167 osob na palubě.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...