Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Nepálu zabíjelo silné zemětřesení, v zemi jsou i Češi

V Nepálu udeřilo zemětřesení o síle 7,9 stupně, otřesy byly znát i na severu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Nepálu udeřilo zemětřesení o síle 7,9 stupně, otřesy byly znát i na severu... | foto: APČTK

KÁTHMÁNDÚ/DILLÍ Nepál v sobotu zasáhlo silné zemětřesení, při mohutných otřesech zahynulo více než 1500 lidí. Nepálská vláda uvedla, že v samotném Nepálu si katastrofa vyžádala přes 1450 obětí, zemětřesení ale zasáhlo i sousední státy - v Indii zemřelo 36 lidí, v Tibetu 12 a v Bangladéši čtyři.

České úřady zatím nemají informace, že by mezi oběťmi byli Češi, s mnohými turisty ale ještě nenavázaly kontakt.

ZEMĚTŘESENÍ V NEPÁLU

Americká geologická služba USGS uvedla, že zemětřesení mělo epicentrum zhruba 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú, ohnisko pak bylo v hloubce pouhých dvou kilometrů, což znásobilo jeho ničivou sílu. Jde zřejmě o nejhorší zemětřesení v Nepálu za posledních 80 let.

Nejhorší zemětřesení zažil Nepál v roce 1934. Tehdy mělo sílo 8,3 stupně a téměř zničilo Káthmándú a města Bhaktapur a Patan. Zahynulo zhruba 8500 lidí.

Zemětřesení také strhlo lavinu v oblasti Mount Everestu, která zavalila část základního tábora. Zahynulo nejméně deset lidí, včetně cizinců. V táboře bylo podle nepálského úřadu pro cestovní ruch v době neštěstí zhruba 1000 lidí. Další se pohřešují nebo byli zraněni. V této době, kdy začíná hlavní sezona vysokohorské turistiky, jsou v Nepálu i Češi. Diplomaté se postupně snaží navázat kontakt se 14 českými občany, kteří se dobrovolně zaregistrovali v takzvaném systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů cestujících do zahraničí). Dá se ale očekávat, že další se do databáze nepřihlásili.

V Nepálu se v současné době nachází i dvacítka klientů české cestovní kanceláře Livingstone. „Všichni jsou v pořádku, podařilo se nám spojit s průvodci,“ řekl ČTK zástupce kanceláře. Také osm českých horolezců, kteří v těchto dnech zdolávají himálajskou osmitisícovku Čo Oju, zemětřesení nepostihlo. Mírné otřesy sice pocítili i oni, ale nebylo to zřejmě nic výrazného, řekla Kateřina Hradová z CK Expedice, která zájezd pořádá. Členové expedice na Twitteru uvedli, že jsou v pořádku a momentálně se nacházejí v přesunutém základním táboře v nadmořské výšce 5750 metrů. Čo Oju ležící na hranicích Tibetu a Nepálu je s výškou 8201 metrů šestou nejvyšší horou světa.

Nepálská televize Kantipur přinesla záběry s dvaceti jedna těly vystavěnými na zemi. Mnoho lidí především v nepálské metropoli Káthmándú bylo také zraněno, nejméně padesát lidí bylo uvězněno po zřícení věže z 19. století. 

Z českého velvyslanectví v Dillí vyrazila na místo přírodní katastrofy konzulka, informace zjišťují diplomaté i prostřednictvím honorárního konzulátu, který má Praha přímo v Káthmándú. Ministerstvo zveřejnilo na svém webu aktuální varování pro české občany, aby kvůli zemětřesení zvážili cestu do Nepálu. Současně uvedlo telefonní linky na zastupitelské úřady v Indii a Nepálu, kam by se měli obrátit Češi, kteří se nacházejí v postižené oblasti.

Mezi další oběti se řadí patnáctiletá dívka, která zemřela ve zříceném domě v Indii poblíž nepálské hranice, v Káthmándú  dále zabila padající socha dítě v parku. 

Ošetřování zraněných poté, co Nepál zasáhlo silné zemětřesení.
V Nepálu udeřilo zemětřesení o síle 7,9 stupně, otřesy byly znát i na severu...

„Všichni jsou venku v ulicích, lidé spěchají do nemocnice,“ napsal zpravodaj agentury Reuters v Káthmándú. Fotografie kolující po internetu ukazují trosky budov a vystrašené obyvatele, jak sedí venku na ulici. Městem se rozezněly houkačky sanitek a přelétávají nad ním vrtulníky. Rozhlas varoval obyvatele, aby zachovali klid a zůstali venku, neboť úřady se obávají následných otřesů.

Země se chvěla i v indické metropoli Dillí a v několika dalších severoindickým městech, otřesy byly znát i v Pákistánu. „V našem studiu v Dillí drnčela okna a všechno se třáslo. Trvalo to tak minutu, možná déle,“ řekla Reuters moderátorka televize NDTV.

Humanitární organizace vyhlásily sbírky na pomoc Nepálu

České humanitární organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem ničivého zemětřesení. Češi mohou přispívat na sbírková konta Českého červeného kříže, Člověka v tísni, Charity ČR a organizace ADRA.

Peníze pro organziaci Člověk v tísni mohou lidé posílat na konto sbírky SOS NEPÁL na číslo účtu 54333345/0300.

Příspěvky na českou Charitu mohou lidé posílat na účet 55660022/0800, variabilní symbol 107.

Další sbírku organizuje humanitární organizace ADRA, číslo jejího konta 66888866/0300, variabilní symbol 380. Zájemci mohou využít i dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA, kterou je možné zasílat na číslo 8777.

V postižené oblasti pomáhají i pracovníci Červeného kříže. Jeho česká pobočka shromažďuje finanční prostředky na sbírkovém účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...