1. února 2017 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nepodřídím se perzekuci.‘ Le Penová odmítá vrátit europarlamentu 300 tisíc eur

Marine Le Penová, europoslankyně a předsedkyně strany National Front (FN) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová, europoslankyně a předsedkyně strany National Front (FN) | foto: Reuters

PRAHA Marine Le Penová odmítá vrátit v přepočtu devět milionů korun, které po ní požaduje Evropský parlament. Podle zjištění Evropského úřadu pro boj proti podvodům měla poslankyně peníze použít na výplaty své asistentky Catherine Grisetové v letech 2010-2016. Strana Le Penové čelí několika vyšetřováním, v rámci kterých by měla strana vrátit EP až 1,1 milionu eur.

Ačkoliv Grisetová pobírala plat za práci na záležitostech týkajících se Evropského parlamentu v Bruselu, pracovala podle vyšetřovatelů Evropského úřadu pro boj proti podvodům v nedaleko Paříže pro vedení strany jako šéfka kabinetu Le Penové.

PŘEKVAPENÍ: FAVORIT NENÍ LE PENOVÁ ANI FILLON

Hlavním favoritem nadcházejících prezidentských voleb ve Francii se nově stal nezávislý centrista Emmanuel Macron.

V prvním kole prezidentských voleb 23. dubna by podle respondentů průzkumu agentury Elabe měla získat nejvíc hlasů šéfka krajní pravice Marine Le Penová, a to 26 až 27 procent, druhým postupujícím do rozhodujícího kola voleb 7. května má být nově Macron s 22 až 23 procenty. Ve druhém kole by měl podle průzkumu Macron jasně porazit Le Penovou poměrem 65 ku 35 procentům odevzdaných hlasů.

Dosud favorizovaný kandidát tradiční pravice François Fillon, kterého zasáhl skandál kolem sporného zaměstnávání jeho ženy a dětí, by nyní podle ankety nepostoupil ani do druhého kola. Jeho vyhlídky jsou o to horší, že průzkum se uskutečnil v pondělí a úterý, tedy předtím, než francouzský týdeník Le Canard enchaîné zveřejnil další nepříjemné informace kolem Fillonovy ženy Penelope. Podle ankety Elabe 76 procent Francouzů pokládá způsob obrany a argumenty Fillona za nepřesvědčivé. V jeho straně se podle místních médií již uvažuje o vybrání nového prezidentského kandidáta.

Podle deníku Le Monde europoslankyně tato obvinění odmítá a dokonce podala stížnost na Generální sekretariát Evropského parlamentu i Evropský úřad pro boj proti podvodům, známý pod zkratkou OLAF.

„Podivná argumentace OLAFu říká, že moje ‚asistentka měla pracovat v Bruselu. Nebyla tam dostatečně.‘ Rozhoduje se tak na základě jakých elementů? Žádných!“ sdělila médiím europoslankyně.

Le Penová měla finanční obnos vrátit do 31. ledna. Brusel jí tak může od úterka obstavit polovinu platu, náklady na provoz kanceláře a poslanecké náhrady, aby získal peníze zpět. Předsedkyni nacionální strany tak podle týdeníku L’Obs zůstanou tři tisíce eur z obvyklých deseti. Le Penová nařízení odmítá s tím, že čeká na rozhodnutí soudu v Bruselu, na který se obrátila.

„Nepodřídím se této perzekuci, tomuto jednostrannému rozhodnutí vedenému politickými oponenty,“ řekla v úterý Le Penová pro Reuters. „Tato provizorní exekuce odporuje právnímu státu a právu na obranu. Bez důkazů a bez vyčkání na rozhodnutí soudu,“ dodala.

Front National zaplatí víc

Podle informací týdeníku l’Obs, který má přístup k materiálům OLAFu, je vyšetřování vedeno i proti dalším europoslancům FN z důvodu zneužití peněz z Evropského parlamentu na financování strany. Brusel požaduje až 1,1 milionu eur (přibližně 27,5 milionu korun) po šesti europoslancích včetně Marine Le Penové a jejího otce Jean-Marie Le Pena.

Francie bude naše. Šéfka xenofobní a protievropské Národní fronty Marine Le...
Le-Pen

OLAF má prý vyšetřovat Front National kvůli tomu, že strana platila celkem dvacet asistentů, kteří však vykonávali práci mimo Evropský parlament v sídle strany v Nanterre, nedaleko Paříže.

O případ se zajímá i státní zastupitelství v Paříži. Vyšetřování, které začalo v prosinci minulého roku, se zaměřuje na „zneužití důvěry, spiknutí za účelem podvodu a předstírání provedení práce.“

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz