Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nepokoje v Barmě pokračují. Vojáci zabili při demonstracích dalších 90 lidí, celkově už přes 320

Lidé v Barmě protestují již několik týdnů. Snímek z demonstrace dne 13. března 2021. foto: ČTK

Rangún - Barmští vojáci v sobotu zabili při zásazích proti účastníkům protestů na několika místech země zhruba 90 lidí, uvedl portál Myanmar Now. Evropská unie, Británie a Spojené státy nové vraždění odsoudily, Spojené státy mezitím oznámily střelbu na své kulturní zastupitelství v Rangúnu, uvedla agentura Reuters.
  9:40aktualizováno  14:41

Bezpečnostní složky v Barmě zastřelily v pátek osm lidí. V zemi to po převratu nadále vře

Barmánci v sobotu znovu vyšli do ulic, zatímco junta, která se k moci dostala 1. února převratem, slavila Den ozbrojených sil. Protesty trvají od února a podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při nich přišlo dosud o život přes 320 lidí.

Podle Myanmar Now v sobotu lidé umírali na 40 místech Barmy. Japonská agentura Kjódó s odvoláním na barmská místní média napsala, že jsou mezi mrtvými také děti včetně jednoho pětiletého. Nejvíce obětí je ve druhém největším barmském městě Mandalaji, v nedaleké Sakainské oblasti a v obchodním centru Barmy Rangúnu. Některé zdroje z Barmy hovoří o 93 mrtvých, ale AAPP zatím tato vysoká čísla nepotvrdila.

Junta avizovala, že je připravena proti nových protestům zasáhnout, když v pátek státní televize vyzvala mladé lidi, aby se nevystavovali riziku, že budou při střelbě zasaženi do hlavy nebo do zad.

‚Den hrůzy a hanby’

„Tento den bude zaznamenán jako den hrůzy a hanby. Zabíjení neozbrojených civilistů včetně dětí je neobhajitelné,“ oznámil zastupitelský úřad EU v Rangúnu na svém twitterovém účtu. Britské velvyslanectví uvedlo, že „vraždy svědčí o tom, jaké jsou priority junty“.

V Barmě neváhají proti demonstrantům použít ostrou munici. Od převratu při protestech zemřelo nejméně 149 lidí

Barmskou armádu za její počínání ostře kritizují také Spojené státy. V sobotu mluvčí jejich kulturního zastupitelství v Rangúnu potvrdil střelbu proti tomuto úřadu. Řekl, že nikdo nebyl zraněn a že úřad incident vyšetřuje.

„Vojáci zabíjejí neozbrojené civilisty i děti, tedy ty, které má chránit,“ napsalo na svém facebookovém účtu americké velvyslanectví v Barmě.

Vůdce barmské vojenské vlády generál Min Aun Hlain v živě vysílaném projevu prohlásil, že je armáda připravena „spojit se s celým národem na ochranu demokracie“. „Násilnosti, které ohrožují stabilitu a bezpečnost a jsou vyvolávány k vynucení požadavků, jsou nepřijatelné,“ řekl.

Sobotní vojenské přehlídky se zúčastnilo na 8000 vojáků a přítomen byl rovněž náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin.

Armáda byla podle generála Hlaina nucena převzít moc vzhledem k „nelegálním činům“ vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a její strany Národní ligy pro demokracii.

Liga podle armády zvítězila v loňských volbách nečestně a na základě podvodů. 

Autor: