Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepokoje v Egyptě se dotkly i Hurgady, zahynul tam jeden člověk

Svět

  13:53aktualizováno  14:49
KÁHIRA - Nepokoje v Egyptě se nevyhnuly ani turistickému letovisku Hurgada. Byl při nich zabit jeden člen islamistického Muslimského bratrstva.

Mursího přívrženci napadají obrněné vozidlo vládních jednotek foto: ČTK

S odvoláním na bezpečnostní zdroj o tom dnes informovala agentura DPA. Střet mezi policisty a islamisty se odehrál v centru města, tedy ne u míst, kde je nejvíce hotelů. Středeční násilnosti v celém Egyptě mají podle dnešní bilance 525 mrtvých a přes 3700 zraněných. Nejvíce obětí je v Káhiře, ale lidé umírali při nepokojích i v jiných částech země. Dosud se mělo za to, že v letoviscích u Rudého moře panuje klid.

Podle bezpečnostních zdrojů citovaných agenturou DPA se ale v centru Hurgady střeli členové Muslimského bratrstva s policií. Jeden z nich přišel o život a 14 bylo zraněno. Hurgada je z letovisek nejblíže Káhiry. Bratrstvo se snaží demonstracemi zvrátit rozhodnutí armády, která  3. července svrhla prezidenta Muhammada Mursího, tedy kandidáta bratrstva v loňských prezidentských volbách. Jeho stoupenci po šest týdnů pořádali v Káhiře pravidelné protesty. Ve středu je policie rozehnala, avšak za cenu životů stovek lidí.

VÍCE ZDE:

Přestože mnohé země vydaly varování před cestami do Egypta, zájem o rudomořská letoviska údajně například v Británii neklesá. Cestovní kanceláře v ČR už ale řeší první storna zájezdů, i když zájem o last minute prý trvá. Podle odhadů je nyní v Egyptě na 5000 Čechů. Británie má v Egyptě 40.000 občanů, z nichž většina je u Rudého moře. Britské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že se ve středu konaly demonstrace také v Hurgadě a vnitrozemském Luxoru. "Některé provázelo násilí," uvedlo ministerstvo a vyzvalo Brity, aby se do protestů nezapojovali a vyhýbali se i jakémukoli shromáždění lidí, protože "je velké riziko, že budou sexuálně napadeni".

Mluvčí Černínského paláce Johana Grohová ve čtvrtek řekla ČTK, že ministerstvo zahraničí nemá informace o mrtvých či zraněných Češích. Ve středu ministerstvo aktualizovalo své doporučení ohledně cest do Egypta.

"Už dříve jsme nedoporučovali cestovat do velkých měst a i nadále považujeme situaci v turistických letoviscích za relativně klidnou, ale nedoporučujeme v těchto dnech vůbec vycházet z resortů," uvedlo ministerstvo. "Celkově odhadujeme, že je v Egyptě asi 5000 turistů," dodala Grohová.

MINISTERSTVO ZAHRANIČÍ ČR VARUJE:

  • MZV upozorňuje, že ve středu 14.8.2013 v Káhiře přistoupily armádní a policejní složky k vyklízení táborů příznivců bývalého presidenta Morsího.
  • Tato akce se neobešla bez násilných střetů a lze očekávat, že i v nejbližších dnech, nejen ve velkých městech jako je Káhira, Alexandrie, Suez apod., budou nadále probíhat nepokoje a protesty. Lze očekávat jejich násilný průběh.
  • MZV doporučuje, aby čeští turisté v současné době do těchto měst necestovali. Bezpečnostní situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v současném období relativně klidná a pod kontrolou vládních složek, MZV však nedoporučuje turistům v těchto dnech vůbec vycházet z resortů.
  • MZV dále nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba.
Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat