Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepokoje v Egyptě se dotkly i Hurgady, zahynul tam jeden člověk

Svět

  13:53aktualizováno  14:49
KÁHIRA - Nepokoje v Egyptě se nevyhnuly ani turistickému letovisku Hurgada. Byl při nich zabit jeden člen islamistického Muslimského bratrstva.

Mursího přívrženci napadají obrněné vozidlo vládních jednotek foto: ČTK

S odvoláním na bezpečnostní zdroj o tom dnes informovala agentura DPA. Střet mezi policisty a islamisty se odehrál v centru města, tedy ne u míst, kde je nejvíce hotelů. Středeční násilnosti v celém Egyptě mají podle dnešní bilance 525 mrtvých a přes 3700 zraněných. Nejvíce obětí je v Káhiře, ale lidé umírali při nepokojích i v jiných částech země. Dosud se mělo za to, že v letoviscích u Rudého moře panuje klid.

Podle bezpečnostních zdrojů citovaných agenturou DPA se ale v centru Hurgady střeli členové Muslimského bratrstva s policií. Jeden z nich přišel o život a 14 bylo zraněno. Hurgada je z letovisek nejblíže Káhiry. Bratrstvo se snaží demonstracemi zvrátit rozhodnutí armády, která  3. července svrhla prezidenta Muhammada Mursího, tedy kandidáta bratrstva v loňských prezidentských volbách. Jeho stoupenci po šest týdnů pořádali v Káhiře pravidelné protesty. Ve středu je policie rozehnala, avšak za cenu životů stovek lidí.

VÍCE ZDE:

Přestože mnohé země vydaly varování před cestami do Egypta, zájem o rudomořská letoviska údajně například v Británii neklesá. Cestovní kanceláře v ČR už ale řeší první storna zájezdů, i když zájem o last minute prý trvá. Podle odhadů je nyní v Egyptě na 5000 Čechů. Británie má v Egyptě 40.000 občanů, z nichž většina je u Rudého moře. Britské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že se ve středu konaly demonstrace také v Hurgadě a vnitrozemském Luxoru. "Některé provázelo násilí," uvedlo ministerstvo a vyzvalo Brity, aby se do protestů nezapojovali a vyhýbali se i jakémukoli shromáždění lidí, protože "je velké riziko, že budou sexuálně napadeni".

Mluvčí Černínského paláce Johana Grohová ve čtvrtek řekla ČTK, že ministerstvo zahraničí nemá informace o mrtvých či zraněných Češích. Ve středu ministerstvo aktualizovalo své doporučení ohledně cest do Egypta.

"Už dříve jsme nedoporučovali cestovat do velkých měst a i nadále považujeme situaci v turistických letoviscích za relativně klidnou, ale nedoporučujeme v těchto dnech vůbec vycházet z resortů," uvedlo ministerstvo. "Celkově odhadujeme, že je v Egyptě asi 5000 turistů," dodala Grohová.

MINISTERSTVO ZAHRANIČÍ ČR VARUJE:

  • MZV upozorňuje, že ve středu 14.8.2013 v Káhiře přistoupily armádní a policejní složky k vyklízení táborů příznivců bývalého presidenta Morsího.
  • Tato akce se neobešla bez násilných střetů a lze očekávat, že i v nejbližších dnech, nejen ve velkých městech jako je Káhira, Alexandrie, Suez apod., budou nadále probíhat nepokoje a protesty. Lze očekávat jejich násilný průběh.
  • MZV doporučuje, aby čeští turisté v současné době do těchto měst necestovali. Bezpečnostní situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v současném období relativně klidná a pod kontrolou vládních složek, MZV však nedoporučuje turistům v těchto dnech vůbec vycházet z resortů.
  • MZV dále nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba.
Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat